Informační technologie (18-20-m/01)

Obor, který má budoucnost

Začněte pracovat na své kariéře už při studiu na střední! Obor Informační technologie je jednoduše správnou volbou pro všechny, které baví informatika a záleží jim i na tom, co přijde po škole. Chcete jezdit v samořiditelných autech, bydlet v inteligentních městech? NĚKDO to musí naprogramovat! Naším cílem není jen dostat studenty k maturitě. My myslíme dál!

Žádné biflování, spousta praxe

Množství látky k nabiflování jsme omezili na minimum. U nás nemusíte vyjmenovat všechny hustistké bitvy ani všechny krystalické soustavy minerálů. Chceme studenty, které bude naše škola bavit a kteří chtějí v životě něco dokázat.

Namísto dlouhých seznamů naši studenti bezpečně zvládají:

 • programování v jazyce C#,
 • HTML, CSS, JavaScript, PHP pro tvorbu webových stránek,
 • pokročilou webovou analytiku,
 • databáze Oracle, MySQL a základy MS SQL serveru,
 • grafiku vektorovou i rastrovou a práci s videem,
 • instalaci e-shopu, redakčního i e-learningového systému,
 • konfiguraci a instalaci serverů i pracovních stanic,
 • realizaci firemní počítačové sítě včetně jejího připojení k internetu a zabezpečení

No řekněte, vy byste do firmy takového zaměstnance nechtěli?

Pořádná příprava pro státní maturity i do praxe

37% celkového času výuky věnujeme maturitním předmětům, z toho nejvíce angličtině, kterou považujeme pro praxi v IT za nejdůležitější. I díky tomu je úspěch u státních maturit pro naše IŤáky v podstatě samozřejmostí (více viz. výsledky u státních maturit).

43% celkového času výuky v oboru Informační technologie je věnováno odborným předmětům, které vyučují zkušení profesionálové působící ve významných IT společnostech. Ti také vedou většinu maturitních projektů.

Při studiu nezapomínáme ani na výuku základů ekonomiky, účetnictví a práva, díky kterému se naši studenti vyvarují těm největším přešlapům v začátcích svého podnikání.

Co u nás budete studovat

Na Deltě si můžete vybrat ze dvou hlavních zaměření:

 • Programování,
 • Počítačová grafika a internetový marketing

První volba seminářů vás však čeká až na konci druhého ročníku. Do té doby má každý dost času si ujasnit, co mu bude sedět nejlépe. Dvěma základními zaměřeními se však nenechte nijak omezovat. Pokud se například cítíte programátorem, ale zároveň komponujete hudbu, není důvod, proč byste si nemohli vybrat jako seminář třeba Zvukovou tvorbu.

Studijní plán oboru

Společný základ

Volitelné semináře pro profilaci studenta

14 hodin odborné výuky si každý student může zvolit podle svého uvážení. Dále zachováváme dvě základní linie: programátor a grafik/markeťák, ale nabídkou seminářů umožňujeme i mezioborové kombinace.

 

Náš učební plán jsme připravovali ve spolupráci s největší českou softwarovou společností Unicorn a přední společností zabývající se internetovým marketingem eBRÁNOU. Obsah matematiky jsme konzultovali s proděkany fakult informatiky ČVUT v Praze a VUT v Brně.

Po maturitě rovnou do vlastní kanceláře

Moc dobře víme, co všechny firmy po svých zaměstnancích chtějí - praxi. Nezáleží, kolik vysokoškolských diplomů máte, pokud jste své umění zatím nikde nepředvedli. Naši absolventi jsou na tento okamžik připravování v průběhu celého studia a není výjimkou, že už ve čtvrťáku mají práci (viz. statistika). Většina z nich také po maturitě úspěšně pokračuje ve studiu na vysokých školách (viz. statistika).

Studenti mají možnost zapojit se do mnoha projektů, které je připraví na tvrdý boj ve firmách. Mohou si vyzkoušet práci ve studentské firmě eDELTA nebo zrealizovat něco velkolepého v rámci maturitního projektu. To je příjemný zápich do životopisu, že?

Školní notebook místo učebnic

Protože by se informační technologie bez pořádné výbavy studovaly poněkud špatně, domlouváme každoročně s firmou PC Net - partnerem značky LENOVO, aby pro nás připravili rozumnou konfiguraci notebooku. Rozumnou konfiguraci chápeme tak, že kromě přiměřeně nadupaného hardware má notebook také kvalitní šasi (po roce se mu nezačnou vylamovat panty), obsahuje prodlouženou záruku a pojištění proti náhodnému zničení (převrhnutá sklenička s džusem, pád ze stolu,...). PC Net nám každoročně připřaví skrytý odkaz na nabídku sestavy, která vyjde o pár korun levněji než od nejlevnější konkurence, která ji však nabízí bez pojištění a prodloužené záruky.
Je čistě na studentech/jejich rodiíčích, zda zvolí svůj vlastní arsenál nebo konfiguraci doporučenou námi.

Notebook - specifikace

ThinkBook15 G4 i7-1255U / 16GB / 512GB SSD / 15,6” FHD IPS / MX550 2GB / Win11 Pro / 3y Accidental Damage Protection / šedá

Cena včetně DPH je 27.818,-. Je to konfigurace, kterou takto stavěli pro nás včetně pojištění a prodloužené záruky. Měly by to být za tuto cenu opravdu hodně dobré notebooky. Tak uvidíme. :-)

K častým dotazům na notebooky od Applu: Na škole se nám začínají objevovat čím dál častěji. Letos si jejich majitelé "nabili ústa" poměrně nečekaně ve 2. ročníku v předmětu Programování, kdy se učí programovat v prostředí WPF. Bohužel emulátor tohoto prostředí pro jablíčka je v současnosti natolik pomalý, až je prakticky nepoužitelný. V ostatních předmětech (kde se problémy daly očekávat s daleko větší pravděpodobností) se podařilo vždy vše nějak vyřešit. Další spíše "protivnosti" jsou s prezentacemi přes dataprojektory, kdy je potřeba redukce a člověk si půl hodiny hraje s nastavením obnovovací frekvence - ale to je řešitelné.

Přijímací řízení

Stejně jako na všechny ostatní maturitní obory musíte i na obor Informační technologie skládat státní přijímací zkoušky. Kromě výsledků přijímaček nás však zajímá i vaše dosavadní práce v oboru, výsledky v soutěžích a podobně. Zkrátka za prokazatelný déletrvající zájem o obor u nás můžete získat nějaký ten bod k dobru. Samozřejmě pomohou také pěkné známky ze základní školy. My si všechny uchazeče hezky seřadíme a vybereme ty nejlepší.

Kritéria přijímacího řízení

Chcete vědět, jací studenti u nás studují? Jakou máte šanci na přijetí? Podívejte se na výsledky přijímaček z minulých let.

Školné

 • roční školné je 30.000,- Kč,
 • školné se platí půlročně na účet školy,
 • podrobnosti najdete ve smlouvě o studiu,
Výše školného v historii školy

 

RokŠkolné
v Kč/rok
Inflace
(Kumulovaný nárůst od posledního navýšení školného)
200420.000,-2,8%
2005 1,9% (+4,7%)
2006 2,5% (+7,2%)
2007 2,8% (+10,0%)
2008 6,3% (+16,3%)
2009 1,0% (+17,3%)
2010 1,5% (+18,8%)
2011 1,9% (+20,7%)
2012 3,3% (+24,0%)
2013 1,4% (+25,4%)
2014 0,4% (+25,8%)
2015 0,3% (+26,1%)
2016 0,7% (+26,8%)
2017 2,5% (+29,3%)
2018 2,1% (+31,4%)
201925.000,-
(+25%)
2,8%
2020 3,2% (+6,0%)
2021 3,8% (+9,8%)
červen 2022 16% (+25,8%)

Stipendium aneb „Jak si zlevnit školné“

Pokud se studenti dobře učí a mají výsledky, mohou si školné poměrně výrazně „snížit“ pomocí stipendií. To se odvíjí od jejich studijních výsledků. Stipendium se vyplácí pololetně vždy po vysvědčení (viz. stipendijní řád).

Průměr známek - pololetní stipendium

1,005.000,-
1,01-1,104.000,-
1,11-1,203.500,-
1,21-1,303.000,-
1,31-1,402.500,-
1,41-1,502.000,-

Druhá přihláška

Každý uchazeč má na přijímací zkoušky dva pokusy. Obvykle je to tak, že na škole, kterou preferuje, koná první pokus a na druhé v pořadí pokus druhý. Na obou školách se potom započítává lepší výsledek z obou pokusů.

Pokud jste si naši školu naprosto zamilovali a na žádnou jinou nechcete, přesto doporučujeme dát přihlášku ještě jinam (ideálně snesitelnou školu někde ve vašem okolí). Jednak, co kdybyste se úplnou náhodou nedostali, ale hlavně neztratíte druhý pokus na příjimačky.

Důležité údaje pro přihlášení ke studiu

Název a adresa školy:

 • DELTA - Střední škola informatiky a ekonomie, s.r.o.
 • Ke Kamenci 151, 530 03 Pardubice

Obor vzdělání (kód a název), do kterého se uchazeč hlásí:

 • 18-20-M/01 Informační technologie

Maturitní práce a grafická portfolia studentů

Jste firma nebo rodič a zajímá vás, co dokáží naši absolventi? Prohlédněte si jejich maturitní práce a podívejte se na obhajoby. Za posledních 6 let práce našich studentů 3x zvítězily v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti v oboru Informatika a 2x byly druhé.

Úspěchy studentů

Jaká je kvalita výuky všeobecně-vzdělávacích předmětů napoví výsledky maturit, ale jaká je kvalita výuky odborných předmětů, to řeknou pouze soutěže

Uplatnění absolventů

Díky naprostému nedostatku odborníků v oblasti IT a znalostem našich studentů začínají studenti pracovat již na střední. Zde najdete statistiky našich absolventů.

Dny otevřených dveří

Přijďte se k nám podívat na dny otevřených dveří, ať víte, do čeho jdete :-)

Kritéria přijímacího řízení - obor Informační technologie

Zde najdete oficiální kritéria přijímacího řízení pro školní rok 2024/2025.

Výsledky přijímacích zkoušek z minulých let

Podívejte se na své šance na přijetí a jací studenti u nás studují. Projděte si výsledky přijímaček z minulých let.

Spolupráce s firmami a vysokými školami

Ať se člověk snaží sebevíc, nejlepší školou ajťáka je prostě praxe. Proto se snažíme být firmám co nejblíž. Prohlédněte si se kterými společnostmi spolupracujeme a jakým způsobem.

Odborníci z praxe

Snažíme se, aby na naší škole měli silné zastoupení i odborníci z praxe. "Pedagogické dozory" na chodbách sice nedrží, ale studentům mohou v jejich profesní kariéře pomoci někdy až neuvěřitelně.

Srovnání výsledků státních maturit

V Pardubickém kraji se obor Informační technologie učí na pěti školách. Podívejte se na srovnání výsledků jejich studentů u státních maturit. Veškerá data jsou převzata z MŠMT https://vysledky.cermat.cz/.

Hodnocení Českou školní inspekcí

Inspekce u nás byla naposledy 2.-15. května 2018. Samozřejmě, každý se trošku bojí, na druhou stranu jsme se i docela těšili. A jak to dopadlo? Inspekce chválila a to docela dost. :-)

Spolupráce s nadnárodními firmami

V malé firmě se obvykle dostanete k zajímavější a rozmanitější práci. V korporátech zase získate důležité kontakty. A v neposlední řadě spolupráce s firmami jako Microsoft nebo IBM se dobře vyjímá v profesních životopisech.

Mezinárodní certifikáty

Angličtina, praxe v Anglii, mezinárodní certifikáty. Naše studenty připravujeme i na práci v zahraničí. V IT sektoru je to totiž zcela nezbytné.

Studentské výhody

Být studentem DELTY je docela příjemné. Ke svému studiu dostanete notebook. A prospěchové stipendium jako pěkné kapesné není také k zahození.

Internetový marketing

Oba školní vzdělávací programy „Internetový marketing“„Programování“ jsme sloučili do nového ŠVP „Informační technologie“. Další specializaci si studenti vybírají až na konci druhého ročníku a to buď zaměření „Počítačová grafika a internetový marketing“ a nebo „Programování“. Volba zaměření je administrativně daleko snazší než přestup na jiné ŠVP.

Nejčastější dotazy - informační technologie

Projděte si nejčastější dotazy a odpovědi, třeba naleznete odpověď i na ten svůj.

Obor Technické lyceum 78-42-M/01 - srovnání s oborem Informační technologie 18-20-M/01

Výhody a nevýhody oboru Technické lyceum 78-42-M/01 ve srovnání s oborem Informační technologie 18-20-M/01