Jan Volhejn a Jakub Kacálek zvítězili v krajském kole Středoškolské odborné činnosti v Informatice

26. 4. 2023

Chrudim, 25. dubna 2023: Již 6 let nepoznalo krajské kolo Středoškolské odborné činnosti v oboru Informatika jiného vítěze než studenta ze soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA. 

1. a 3. místo v krajském kole Středoškolské odborné činnosti v oboru 18 - Informatika

Letošními vítězi krajského kola Středoškolské odborné činnosti v oboru Informatika se stali Jan Volhejn a Jakub Kacálek se svým projektem pro vizualizaci aktuální polohy vozů MHD. První verze projektu vznikla již ve druhém ročníku na hackathonu, kdy pouze simulovala pohyb autobusů dopočtem dat z jízdních řádů. Aplikace celý hackathon vyhrála a kluci jí představili řediteli Dopravního podniku města Pardubice, který jim zpřístupnil skutečná data přímo z autobusů a domluvil se s nimi na spolupráci. Po několika měsících se aplikace rozšířila i pro město Kroměříž a v současné době aplikace poskytuje i data celorepublikového dopravce společnosti Arriva. Celý systém proběhl již několika přestavbami. V současné době je vystavěn na modulární architektuře, která umožňuje bezproblémové přidávání dalších dopravních podniků dalších měst.

Pánové postupují do celostátního kola, které se letos koná 16. - 18. června v Plzni.

Volhejn s Kacálkem prodloužili kralování studentů DELTY v tomto oboru již na 6 let. Předchozími vítězi byli:

V předchozích letech dokázali studenti z DELTY také výrazně zabodovat i v celostátním kole:

  • 2021/22 - 1. místo,
  • 2020/21 - 2. místo,
  • 2018/19 - 1. místo,
  • 2017/18 - 1. místo.

Úspěch studentů Delty ještě podtrhl Martin Dobruský, který se umístil se svým edukativním projektem z oblasti kybernetické bezpečnosti Outside the Net na výborném 3. místě. 

Velké díky patří i Danielu Kopeckému a Vojtovi Žákovi, kteří také dokázali vypracovat svůj maturitní projekt až do podoby práce pro SOČ a pomohli ve výborné prezentaci školy DELTA.

2. místo v oboru Elektrotechnika - Matěj Neumann

Velkým úspěchem skončila i práce Matěje Neumanna OriLive. Byla to práce na rozmezí Informatiky a elektrotechniky. Nakonec jsme se společně rozhodli ji přihlásit do Elektrotechniky. Matěj vymyslel a zrealizoval způsob, kterým je možné přenášet výsledky orientačních běžců bezprostředně po proběhnutí kontrolou. Navrhl a zrealizoval vlastní HW, vytvořil vlastní komunikační protokol, naprogramoval mobilní aplikaci pro administraci zařízení a vytvořil datové rozhraní pro standardní informační systémy používané v orientačním běhu. S touto prací Matěj zvítězil v celostátním kole Expo Science AMAVET a bude reprezentovat v květnu Českou republiku v USA na mezinárodní soutěži ISEF.

Matěj však narazil na neskutečně silného protivníka. Po třech letech vývoje v talentovém centru Technécium přihlásili kluci do SOČ svoji dálkově ovládanou ponorku. Tak, jak jindy své studenty opravdu tvrdě hájím, tak letos uznávám, že ponorka je prostě skvělá práce. Jelikož je však i Matějova práce neuvěřitelně kvalitní, porota ji navrhla do tzv. licitace. Matěj má tedy ještě hodně reálnou šanci, že postoupí do celostátního kola z druhého místa. Budeme držet pěsti.

Jiří Formánek

Jiří Formánek
ředitel školy

Krajské kolo Středoškolské odborné činnosti 2023

Správce pořizuje fotografie a videa z pořádaných akcí za účelem prezentace akce a informování veřejnosti o činnosti organizace jako veřejné instituce, a to na základě právního titulu veřejného zájmu dle čl. 6 odst. 1, písm. e) Nařízení č. 679/2016 Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů. Organizace neposkytuje třetím osobám licenci k užití autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. Pořízená videa a fotografie je možné stahovat a užívat pouze v souladu s aktuálně účinným zněním zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. V případě toho, že by někdo měl zájem stahovat obsah webových stránek za účelem dalšího šíření či rozmnožování, je potřeba zajistit si souhlas dokumentovaných osob. Organizace nenese odpovědnost za užívání a další zveřejnění fotografií a videí třetími osobami.