Michal Maděra a Josef Kahoun zvítězili v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti

12. 6. 2022

Michal s Pepou zvítězili v oboru 18-Informatika. Porotě se jejich projekt líbil nejvíce z téměř stovky informatických projektů z celé ČR.

Edukativní hra Code Advanture = Codeventure

Michal Maděra s Josefem Kahounem vytvořili hru pro výuku základů programování "Dobrodružství programování" (Code Advanture) zkráceně Codeventure. Princip hry spočívá v tom, že hráč musí přemístit figurku ve čtvercové síti z místa A do místa B. Figurku řídí pomocí kartiček s příkazy (jako při programování), které skládá do různých sekvencí. Zadání úloh se postupně ztěžuje a hráč se na nich učí stále složitější příkazy.

Při vývoji hry Michal s Pepou přemýšleli, jak udělat učení žáčkům co nejefektivnější a přitom co nejméně náročné na materiálové vybavení. Nakonec zvolili hodně netradiční přístup. Kartičky s příkazy vytiskli na tvrdý papír a děti je do "programu" skládají na lavici. Potom je vyfotí na svůj mobilní telefon, přes který se data odešlou na server. Na  serveru se kartičky vyhodnotí a na počítači učitele, který je připojen přes dataprojektor, se pak provede animace pohybu, kterou vidí celá třída. Celá třída tak může programovat a stačí k tomu prakticky jediný počítač.

Kluci vymysleli architekturu celé aplikace, naprogramovali mobilní i serverovou část, naučili se zpracovávat obraz z mobilního telefonu a pracovat s umělou inteligencí, kterou využili na detekci kartiček. Vytvořili také svůj vlastní pseudojazyk, který pak postavička provádí. Vytvořili také 3D grafiku celé aplikace.

Michal s Pepou při obhajobě práce Codeventure - 44. ročník SOČ - obor Informatika

Aplikace předčila všechny ostatní především kvalitou zpracování a šíří svého záběru.

Spanilá jízda DELTY

Letošním vítězstvím prodloužili Michal s Pepou spanilou jízdu studentů DELTY touto soutěží. Soukromá Střední škola informatiky a ekonomie DELTA je v posledních 5-ti letech nejúspěšnější školou v oboru 18-Informatiky v České republice. Za tu dobu dokázali její studenti celostátní kolo vyhrát 3x, jednou se umístit na 2. a 6. místě.

Žádná střední škola v Pardubickém kraji nedokázala v posledních 5-ti letech zvítězit 3x v celostátním kole v některém z oborů SOČ. Další dvě školy dokázaly zvítězit v posledních 5-ti letech alespoň jednou.

A aby toho nebylo málo, tak kluci se 17.10.2022 ještě dozvěděli, že příští rok na podzim budou se svojí prací reprezentovat Českou republiku na mezinárodní vědecké soutěži v Bruselu - EU Competition for Young Scientists EUCYS.

Codeventure

autor: Michal Maděra a Josef Kahoun
vedoucí práce: RNDr. Jan Koupil, Ph.D.
oponent: Ing. Radek Kočí, Ph.D. (Fakulta Informačních technologií, VUT Brno) - posudek oponenta
zdrojové kódy a text práce ve formátu PDF

44. ročník SOČ

44. ročník SOČ se konal na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře. Finále probíhalo jako obvykle od pátku do neděle. 44. ročníku se zúčastnilo téměř 1200 prací z celé ČR, z toho 98 v oblasti informatiky. Informatika byla letos po Pedagogice a Zdravotnictví třetím nejzastoupenějším oborem. Za rok opět na shledanou na 45. ročníku, tentokrát v metropoli západních Čech v Plzni.

A tady je ještě rozhovor s jedním z autorů CodeVenture Pepou Kahounem na Rozhlase Vltava z 31.8.2022: Rozhlas Vltava: Jak vzdělávat malé digitální domorodce? Mlčet, ptát se, vzít do hry kód i papír

Fotogalerie - SOČ 44. ročník - Kutná Hora