Elektrárny Opatovice podpořily projekt Nářečí českých strnadů
28. 4. 2025
Opatovice nad Labem 28.4.2025: Elektrárny Opatovice přispějí partě kolem projektu Strnadů dvacetipěti tisíci na nákup MacBooku.
Mapování nářečí českých strnadů
Asi málokdo ví, že strnad obecný v Ostravě zpívá jinak než v Praze nebo v Českých Budějovicích. Strnadi mají zkrátka svá nářečí stejně jako lidé. Před dvanácti lety se Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy rozhodla zmapovat rozšíření strnadích dialektů v České republice a v letošním roce se k projektu vrací. Vědci chtějí zjistit, jak se rozšíření dialektů v čase změnilo, zda některé nezanikly a jak to souvisí se změnami životního prostředí.
Přírodovědci přišli za našimi studenty, jestli by jim nevytvořili mobilní aplikaci pro nahrávání. Do projektu se zapojili druháci: Marian Pecqueur, Stas Motsnyi, Honza Drobílek a Zdenek Hrouda a grafický design jim připravil Matěj Tobiáš Moravec ze čtvrťáku. Pánové projekt pojali trošku komplexněji a kromě mobilní aplikace přírodovědcům vytvořili i nové logo a webový portál pro vizualizaci nahrávek na mapě včetně administrátorského prostředí pro jejich správu. Projekt je stále ve vývoji a jeho aktuální verzi můžete najít na adrese www.strnadi.cz.
Mobilní aplikace pro iOS
Marian s Honzou vyvíjejí mobilní aplikaci ve Flutteru, který umožňuje její kompilaci pro mobilní telefony s Androidem i pro iPhony. Kompilace pro iPhony však musí probíhat na zařízení s iOS, tzn. na nějakém MacBooku a zatím si museli vždy MacBook půjčovat. Elektrárny Opatovice jim nyní pořídí jejich vlastní MacBook Air, což pánům práci značně usnadní.
Jelikož kluci dělají celý projekt v rámci dobrovolnictví zadarmo, tak jim toto zařízení pomůže i s další motivací do projektu. Kluci jsou programátoři, nejsou to úplně přírodovědní nadšenci a když to přeženu, tak je jim jedno jestli to zpívá strnad nebo klokan. Baví je zkoumat nové technologie a učit se nové věci, ale už je moc nebaví dotahovat věci do konce (odstraňovat všechny bugy) a plnit další a další přání uživatelů systému. Navíc kromě školy už všichni pracují v softwarových firmách za peníze, takže takováhle motivace k dobrovolnickému projektu je zkrátka moc a moc fajn a Elektrárnám Opatovice za ni moc děkujeme.
Další perspektivy projektu - nasazení AI
Projekt přímo vybízí k dalšímu rozšíření. Doslova se nabízí vytrénování modelů AI pro automatizované zpracování zvukových záznamů a automatizovanou detekci dialektů. Dále se nabízí rozšíření aplikace připraveného technologického ekosystému pro sběr a další výzkum zpěvu libovolných ptačích druhů laickou veřejností. Technologie může sloužit pro nasbírání skutečně velkých datových sad nahrávek pro trénování modelů AI a jejich další výzkum může přinést hodně zajímavé objevy.
Klukům se podařilo možná trochu mimoděk připravit technologický ekosystém, který může mít poměrně zásadní význam v oblasti výzkumu ptačích druhů.
Grantová soutěž Elektráren Opatovice
Elektrárny Opatovice podporují aktivní, šikovné studenty ve svém okolí. Každoročně vybírají zajímavé projekty středoškoláků, které podpoří finančním grantem. Projekty studentů DELTA si v této soutěži vedou více než dobře.
Podpořené projekty v minulých letech
- 2024 - Menuroo a Pardubický kraťas,
- 2023 - OriLive, CanSat a Pardubický kraťas,
- 2022 - 3D virtuální prohlídka školy, Pardubický kraťas, Chytrý botník a IoT akvárium,
- 2018 - Pomoc pro lidí s epilepsií, Systém pro přeprodej solární elektrické energie.