Fotografický plenér 2024 - Litomyšl

24. 5. 2024

Litomyšl 20.-24. května 2024: S prvními ročníky vyrážíme pravidelně na fotografický plenér. Letos vyšla volba na překrásnou Litomyšl.

Fotografický plenér

I když je DELTA školou zaměřující se především na programování, snažíme se studenty seznámit i se základy fotografie. Budoucím grafikům to přijde neskonale vhod a ostatní budou mít aspoň pěkné fotky z dovolených.

Každoročně se snažíme zrealizovat fotografický plenér na nějakém výrazném místě. (Loni to byl Broumovský klášter.) Letos jsme zvolili Litomyšl, kterou jsme měli možnost poznat jako starobylé město s překrásnou architekturou, v jejíž ulicích neustále narážíte na plno zajímavých výtvarných objektů ať už například od Čestmíra Sušky, Olbrama Zoubka nebo jeho syna Jasana.

Verča Rozová - holky dělaly občas i modelky.

V Litomyšli všude narážíte na krásné artefakty. Tohle je dílo Čestmíra Sušky.

Nově zbudovaná lávka přes hlavní tah Litomyšlí získala několik architektonických cen. Lávka je zakončená vyhlídkou na nábřeží Loučné.

Hned první den po ubytování v úžasném kempu Primátor (kde ptáci, laně chodí pít... a přitom je to 10 minut pěšky do centra) nás Litomyšláci trošku "provedli" a samozřejmě jsme skončili u zámku - nejvýznamnější renesanční památky v ČR (mimochodem také zapsané na seznam Unesco). Zámek má sgrafitovou fasádu poskládanou z obálek, kde každá je originál. Prý jsou ve 3 psaníčkách po celém zámku schované klíče a kdo je všechny objeví, bude mít štěstí. (Našli jsme pouze jeden.)

V kempu Primátor došlo i na volejbálkový turnaj.

Obědy a večeře jsme měli domluvené v místní zahradnické škole, za což ještě jednou moc a moc děkujeme. Bylo to chutné, rychlé, teplé a levné. :-)

Každý den měl pevnou strukturu, která byla rámována právě časy na jídlo. Ráno kolem 7:00 jsme dovezli 4 lodny čerstvých rohlíků - kromě nich snídal každý to, co si den předem sám ulovil (v sámošce). Po snídani proběhla obvykle kratičká přednáška (např.: základy kompozice, nastavování manuálního režimu, optika,...) a studenti se rozeběhli v malých skupinkách po Litomyšli na individuální focení. Hlavním tématem bylo: Litomyšl, lidé a jejich město. V 11:00 byl sraz u Smetanovy lávky a odchod na oběd. (Jelikož jste v Litomyšli, tak i "obyčejný" nadchod nad hlavním silničním tahem je pojat jako architektonické dílo, které vyhrálo mimo jiné několik architektonických cen a ze kterého je krásný výhled na nábřeží.) Po obědě probíhalo opět individuální focení nebo společné aktivity (např. miniturnaj v plážovém volejbale, návštěva Váchalova Portmonea,...) a v 17:00 opět sraz u lávky a odchod na společnou večeři. Další prostor na fotografování byl po večeři. Pái učitelé počítačové grafiky Richard Brun a Daniel Václavík průběžně obíhali skupinky studentů, dívali se na jejich výtvory, pomáhali s kompozicí a nastavováním fotoaparátů.

Každý večer studenti odevzdávali fotografie pořízené přes den na sharepoint a rezervovali si školní fototechniku na následující den. Celý program byl hodně volný, takže studentům zbylo i spousta času na kávičku v podloubí a pořádné prozkoumání celé Litomyšle.

Už z první letmé prohlídky to vypadá, že z plenéru budou opět moc pěkné fotky. Celý příští týden se budete věnovat ještě posprodukci (ořezy, barevné korekce, retuš,...) Už teď ale myslím, že bychom mohli uspořádat opět nějakou pěknou výstavu.

Přátelé, díky všem za prima plenér. Doufám, že jste si ho všichni pěkně užili a třeba se trošku naučili i něco nového.

Ve čtvrtek jsme navštívili Fakultu restaurátorství Univerzity Pardubice, která sídlí právě v Litomyšli. Tohle je její nová knihovna.

Návštěva muzea Josef Váchala Portmoneum byl skutečně hodně silný a nevšední zážitek. Asi jsem trošku víc senzitivní a přiznávám, že jsem měl pak fakt hodně divoké sny. :-)

Fotografický plenér 2024 - Litomyšl