Vítězem v soutěži FOTOSTART na téma Krajina mého srdce je student naší školy Zdeněk Picpauer

22. 3. 2020

Aneb i v době globální pandemie přicházejí do naší školy dobré zprávy... Vítězný snímek Zdeňka Picpauera Plavba meandrem řeky Vltavy  ohodnotila porota maximálním počtem 100 bodů. Gratulujeme!

Jako vítěz soutěžního kola získal kromě finanční ceny také možnost prezentovat snímek na závěrečné výstavě vítězných a oceněných prací soutěže FOTOSTAR v Centru Foto Škoda v Praze. Vernisáž výstavy se uskuteční 21. 9. 2020 (od 17h.) v Minigalerii Centra Foto Škoda ve Vodičkově ulici v Praze.

Zdeněk Picpauer: Plavba meandrem řeky Vltavy

Webový portál pořadatele zveřejnil krátké interview s vítězem pod názvem Pět otázek pro vítěze

Interview citujeme v plném znění:

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Tato fotografie vznikla 1. srpna 2019 při návštěvě vyhlídky Máj. Když jsem na toto místo přišel, plula meandrem řeky Vltavy loďka, zaujala mě zčeřená hladina, proto jsem neváhal a tuto nádhernou scenérii zdokumentoval.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografii se aktivně věnuji od Vánoc 2019, kdy jsem dostal zrcadlovku Canon EOS 80D. Jinak první zájem o fotografování jsem projevil v roce 2015, používal jsem kompaktní fotoaparát Nikon COOLPIX P530 a dodnes ve mně toto hobby přetrvává.

Jaké mám úspěchy z oblasti fotografování?

Například jsem uspěl v největší fotografické soutěži na světě, v CEWE Photo Award 2019, kde jsem se umístil mezi 31. - 1000. místem. Jinak společnost CeWe organizuje jednou za čas různé fotosoutěže na Instagramu, kde mě také ocenili. Dále jsem také byl ohodnocen se svou fotografií architektury v botanické zahradě Praha, a tak se dostal na únorovou stranu jejich nástěnného kalendáře na rok 2020.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Jelikož mám rád přírodu, není pochyb, jaký druh fotografie je mi nejbližší. Nejvíce fotografuji detaily přírody, ale jednou za čas i krajinu jako celek. Mým fotografickým vzorem je především Ondřej Prosický, Jiří Míchal či Lumír Koutník. Obdivuji však i tvorbu Františka Konopy.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Jak jsem již zmínil, nyní používám zrcadlovku Canon EOS 80D. Dle fotografovaného objektu si vždy zvolím jeden z mých objektivů standardně využívám Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM, pro detaily pak mám Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM. Potřebuji-li exponovat záběr s delším časem, využiji stativ. Do budoucna bych si výbavu chtěl určitě rozšířit.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Nyní studuji v Pardubicích Střední školu informatiky a ekonomie DELTA. V budoucnu bych se samozřejmě chtěl zabývat fotografováním, ale také případně počítačovou grafikou, která mě baví.

(zdroj:  fotostart.cz)

Richard Brun