Studenti Delty učí programovat na osmi základkách

9. 12. 2015

Studenti pardubické střední školy informatiky a ekonomie Delta učí programovat děti na základních školách. V desetihodinových kurzech společně naprogramují tři jednoduché počítačové hry.

Tento týden je ve znamení programování. Po celém světě probíhají tzv. Hodiny kódu („Hour of Code“), na kterých si každý může zkusit programovat - aspoň 1 hodinu ve svém životě. Loni tuto kampaň podpořil i americký prezident Barak Obama a napsal svůj první řádek kódu. Programování totiž v dnešním světě nabývá stále více a více na významu.

Svou troškou přispěli i studenti střední školy

Zajímavým způsobem se příležitosti chopili studenti soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA. Zapojili se do projektu Microsoftu Akademie programování a společně připravili pro své mladší spolužáky ze základních škol desetihodinové kurzy programování počítačových her. „Učíme v prostředí KODU Game Lab, ve kterém se programují jednoduché počítačové hry,“ říká Daniel Volráb, který akademii programování vedl už v loňském roce. „Hry jsou pro žáky hodně přitažlivé a v programovacím prostředí se za chviličku bez problémů vyznají,“ dodává Volráb.

Lokální Akademie programování vznikly již na osmi základních školách

Studenti Delty se domluvili již s osmi základními školami. „Po zkušenostech z loňské Akademie se nám letos přihlásilo dokonce přes třicet dětí, takže budeme muset vytvořit tři skupiny,“ uvedla ředitelka pardubické základní školy Polabiny II, Jana Smetanová. Akademie však probíhají i na polabinské Trojce, ZŠ Staňkova ale i v Hradci Králové a Proseči.

„S programováním jsem nikdy žádné zkušenosti neměl. Máme tady sice předmět Tvorba webových stránek, ale to není to samé. Rozhodně si myslím, že projekt Akademie programování má smysl. A není to ani nijak složité,“ říká Adam Jelínek z pardubické základní školy Staňkova, který má první lekci úspěšně za sebou.

Odměny v lokálních Akademiích programování

Nejlepší z každé lokální Akademie programování získá odměnu 1.000,-Kč. Opravdu dobré hry si to rozdají ještě na soutěži StudNET, která se koná letos na konci ledna. Microsoft přislíbil jako hlavní cenu pro vítěze Xbox, takže opravdu je o co bojovat.
Zdá se, že v této spolupráci všichni vyhrávají. „Děcka na základkách si vyzkouší programování, naši studenti si pocvičí prezentační dovednosti a softwarovým firmám se v budoucnu budou lépe shánět zaměstnanci,“ říká ředitel Střední školy informatiky a ekonomie DELTA, Jiří Formánek.

Jiří Formánek

Jiří Formánek
ředitel školy

Fotogalerie z Akademie programování - ZŠ Staňkova Pardubice

Správce pořizuje fotografie a videa z pořádaných akcí za účelem prezentace akce a informování veřejnosti o činnosti organizace jako veřejné instituce, a to na základě právního titulu veřejného zájmu dle čl. 6 odst. 1, písm. e) Nařízení č. 679/2016 Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů. Organizace neposkytuje třetím osobám licenci k užití autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. Pořízená videa a fotografie je možné stahovat a užívat pouze v souladu s aktuálně účinným zněním zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. V případě toho, že by někdo měl zájem stahovat obsah webových stránek za účelem dalšího šíření či rozmnožování, je potřeba zajistit si souhlas dokumentovaných osob. Organizace nenese odpovědnost za užívání a další zveřejnění fotografií a videí třetími osobami.