Stáže Erasmus 2024

2. 6. 2024

25 studentů vyrazilo na měsíční pracovní stáže do bratislavských firem. Letos jsme hosty v PwC, Kempelenove inštitútu inteligentných technológií a Wezeu.

Pracovní stáže v Bratislavě 2024

Práce

Člověk by mohl říct: „Proč pořád jezdí na to Slovensko? Vždyť to ani není pořádně zahraničí.“ Jenže my tady máme naprosto luxusní práci. Když pojedete třeba do Londýna (kam to teď kvůli brexitu už stejně nejde), tak se vám může stát, že vítěz celostátního kola Středoškolské odborné činnosti v programování bude celý měsíc v zaprášeném skladu přerovnávat bedny s počítačema (vždyť je to taky práce v IT) a vůbec ale vůbec nic s tím neuděláte. Navíc se tam nemáte šanci domluvit napřímo s firmami a jednáte přes tzv. "zprostředkovací agenturu", která vám "vše" zařídí a vezme si také za to skoro všechny peníze, takže studentům skoro nic nezbyde.

Naproti tomu na Slovensku není problém si všechno domluvit napřímo. Takže zaplatíte akorát ubytování a všechny zbylé peníze dáte studentům, ať si s nimi naloží podle svého přání. Letos to je na ten měsíc lehce přes €1.000. Máme tady už dlouholetou spolupráci s bratislavskou větví PwC (jednou z největších poradenských společností na světě) a nově jsme otevřeli spolupráci s Kempelenovým inštitútem intelgentných technológií (odtržená část Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity, která se zabývá umělou inteligencí) a mladou dynamickou společností Wezeo, která se kromě vývoje software věnuje také hodně vzdělávání v IT (přes projekty jako Hemisféra a OpenLab se dopracovala k tomu, že od září spouští vlastní soukromou střední školu Skyro).

Všechny tři instituce sídlí v krásných moderních budovách v centru Bratislavy, takže všichni studenti pracují v hodně příjemných prostorách.

Sídlo KInIT

Většina programátorů pracuje obvykle v dvoučlenných týmech na projektech pro PwC. Hodně si chválí, že projekty, na kterých dělají, jsou reálné a smysluplné. Další dva kluci programují pro Wezeo, kdy pracují na frontendové části jejich finančního systému. Samostatnou skupinku tvoří 5tice studentů kolem Menuroo, kteří předělávají systém tak, aby jej mohlo využívat neomezené množství restaurací. Asi nejvoňavější programátorskou práci má však čtveřice v KInITu, kteří nyní pracují na přípravě analýzy textu s pomocí AI.

Před sídlem PwC

Sídlo Wezeo

Wezeo je skvělá firma pro naše grafiky. Od září otevírají vlastní soukromou střední školu Skyro a vytvářejí teď spoustu grafických materiálů a točí podcasty. Mají tam skvělé profíky, kteří teď ale neví, kam dřív skočit, takže naše kluky zapojují do reálných zakázek "na plné pecky".

Štěpán navrhuje novou grafiku pro 2. ročník podcastů.

Kluci sepisují kompletní seznam vybavení pro pořízení podcastů.

Bydlení

Letos jsme ubytovaní v hotelu Ibis přímo pod Bratislavským hradem. Při výběru jsme trošku zazmatkovali a vybrali jsme skutečně hodně luxusní destinaci. Naštěstí se však vše v dobré obrátilo. Po nervovém zhroucení pana ředitele, že tohle fakt nemůžeme ufinancovat, se nad námi vedení hotelu slitovalo a dalo nám výraznou slevu. Tímto se ještě jednou omlouvám vedení hotelu a za jeho přístup jej budu blahořečit až do konce života.

Studentům tak celá situace přinesla nakonec jenom pozitiva: bydlíme v centru Bratislavy přímo pod Bratislavským hradem, máme v ceně naprosto luxusní snídaně a za hotel platíme jenom o maličko víc než v předchozích letech. Jenom se pan ředitel cítí trošku nepatřičně, když se prodírá mezi zahraničními hosty v cyklistické přilbě a jde si zaparkovat kolo do garáže. Na domorodce v tomhle hotelu v podstatě nenarazíte. :-)

Hotel Ibis je přímo pod Bratislavským hradem.

Každé ráno na nás čeká luxusní snídaně.

Divočáci a neb poznámka pod čarou :-)

Samozřejmě nejen prací živ je člověk a studenti si přijeli do Bratislavy i trošku zadivočit. Milí rodičové, každý, kdo máte doma pubertálního miláčka, trošku tušíte, co tady my pedagogičtí dozoři asi prožíváme. My jich tady máme 25, takže si to vynásobte. :-)

Předem říkám, že absolutně nemáme šanci ohlídat 25 studentů, jestli někam v noci vyrazí na tah. Domluvili jsme si tady taková pravidla, že vlastně můžou úplně všechno, ale při sebemenším náznaku průšvihu nám budou okamžitě volat a my je půjdeme zachraňovat. Máme domluvené následující bezpečnostní body:

1. standardní "večerka" je v 22:00 na hotelu,
  2. pokud chce být někdo venku výjimečně déle, dovolí si přes Messenger a bude venku minimálně ve dvou lépe ve větší skupince,
  3. jako "dozoři" máme právo veta, pokud by se nám nějaký nápad na zábavu zdál "příliš odvážný",
  4. po příchodu hned napíšou na Messenger, že jsou zpět na hotelu,
  5. vždy budou mít u sebe nabitý mobilní telefon s daty.

Nad těmito pěti pravidly ale vládne to jedno hlavní - při počínajícím průšvihu okamžitě volat o pomoc!

Stanovování těchhle pravidel je vždy velice ošemetné. Když je vytvoříte z pozice autority a necháte si je od každého podepsat, tak sice vy (jako pedagogický dozor) jste "krytí" v případě průšvihu, ale studenti je budou tajně obcházet. V případě potenciálního průšvihu se vám pak budou bát zavolat a to je to nejhorší, protože nejste schopni hasit průšvihy v zárodku.

Ten námi zvolený přístup nám ve finále přijde pro studenty bezpečnější (i když je asi nebezpečnější pro nás pedagogy). Tak si společně držme pěsti, ať zpátky dovezeme správný počet účastníků a všichni vše přečkají bez újmy. :-)

První bolístky a zkažené gyrosy už máme úspěšně za sebou. Zatím vše OK. :-)

Tento projekt byl financován z prostředků Evropské unie.

Fotogalerie - stáže Bratislava 2024