Spolupráce Foxconnu a DELTY na studentských projektech

15. 11. 2021

Pět týmů ze Střední školy informatiky a ekonomie DELTA dostalo příležitost prezentovat své studentské projekty před hvězdnou porotou složenou z nejužšího vedení Foxconnu v ČR.

Ve společnosti Foxconn probíhá pravidelně začátkem listopadu tzv. Foxconn Funovation Week - týden inovací, kdy zaměstnanci mohou realizovat své nápady na zlepšení procesů a svého pracovního prostředí. Letos Foxconn pozval soukromou Střední školu informatiky a ekonomie DELTA ke spolupráci a založil pro ni samostatnou kategorii Foxconn in the City with Students. Studenti měli zrealizovat projekt, který by pomohl vylepšit život v Pardubicích.

Hackathon

Vše odstartovalo minulou středu odpoledním programovacím hackathonem, do kterého se zapojila dvacítka studentů, a který pokračoval v on-line podobě až do pondělního rána. „Spánkový deficit budeme dohánět ještě týden, ale stálo to za to,“ říká jeden z mladých programátorů Martin Zeman. Týmy byly rozlosovány mezi mentory a začalo se programovat.

Nakonec se z programovacího kvasu urodilo 5 pěkných projektů:

• MHD vizualization: webová a mobilní aplikace pro vizualizaci aktuální polohy autobusů a trolejbusů MHD (napojeno na reálná data Dopravního podniku města Pardubice),
  • ParduGo: portál a mobilní aplikace pro správu a zveřejňování různých koncertů, přednášek a dalších akcí konajících se v Pardubicích,
  • Serve.me: portál a mobilní aplikace pro rezervaci konkrétního stolu (míst) v restauraci + hodnocení restaurací,
  • A Place Called Pardubice: takový „tripadviser“ na zajímavá místa Pardubic + kvíz na jejich poznávání (mobilní aplikace + webový server),
  • HomeworkToDo: systém pro správu domácích úkolů.

Prezentace před porotou

Po nedělní noci naplněné doděláváním projektů museli zástupci týmů prezentovat své výstupy v angličtině před odbornou porotou. Její složení se naštěstí mladí programátoři dozvěděli až dodatečně, jinak by se jim asi trošku roztřásla kolena.

Složení poroty:

• Allan Keown (ředitel Foxconn divize Pardubice),
  • Stephen McKenna (ředitel Foxconn divize Kutná Hora),
  • Irena Augulisová (zástupce ředitele Foxconn divize Pardubice) a
  • Emmanuel Jefrey (ředitel oddělení Software delivery a zakladatel projektu Foxconn Funovation Week).

A kdo vlastně vyhrál?

Vyhráli úplně všichni! Vyzkoušeli si práci v týmu a pod časovým tlakem, rozdělování úkolů a odpovědnost za jejich splnění, nové technologie, prezentační dovednosti,… „Kéž bych byl ve svých 17-18-ti letech schopen něco takového naprogramovat a ještě to odprezentovat v angličtině před mezinárodní porotou,“ říká ředitel školy DELTA Jiří Formánek. „Před výkony studentů hluboce smekám.“ Předvedené projekty chválila i Irena Augulisová, zástupce ředitele pardubického Foxconnu: „Chtěla bych poděkovat úplně všem autorům projektu. Byli vážně skvělí a určit výsledné pořadí bylo velmi těžké.“ A jak to tedy dopadlo?

1. místo: MHD vizualization, https://mhd.kacis.eu (autoři: Jan Volhejn, Martin Bíško a Jakub Kacálek) – odměna 10 tisíc Kč.

2. místo: ParduGo, https://pardugo.vercel.app (autoři: Marek Fadrný, Michal Maděra, Kryštof Krátký, Josef Kahoun a Michal Vaniš) – odměna 7 tisíc Kč.

3. místo: Serve.me, projekt zatím není veřejně přístupný (autoři: Marek Pavlíček, Štěpán Zamazal, Martin Zeman, Bořek Bartolšic a Diego Portillo) – odměna 5 tisíc Kč.

O tom, že si akce povedla, svědčí i slova samotných účastníků.

Michal Maděra: „Pracoval jsem na backendové části. Byl jsem spokojený až se třetí verzí, ale pěkně jsme si to užili.“

Pepa Kahoun: „Děkujeme za námět pracovat na reálném projektu. V technologiích, ve kterých jsme vyvíjeli, jsme se zase naučili spoustu nového.“

Poděkování na závěr

Na závěr patří velké poděkování jak všem účastníkům tak ale i všem, kteří se na celé organizaci podíleli. A jelikož si myslím, že odvedli opravdu skvělou práci, dovolím si je zde vyjmenovat.

Velký obdiv a díky patří panu Radku Cermanovi, který z domácí karantény zajišťoval celou komunikaci mezi školou DELTA a Foxconnem, dále bych chtěl poděkovat všem mentorům, jmenovitě pánům Janu Koupilovi, Josefu Horálkovi, Zdenku Drvotovi, kteří s týmy pracovali i on-line přes víkend a jemným bičíkem pošlehávali, když nešlo vše, jak by mělo. ?

Chtěl bych poděkovat i paní Haně Sádovské a panu Janu Mottlovi, kteří pomáhali při týmové hře SeaWolf.

A v neposlední řadě bych chtěl poděkovat kameramanovi a fotoreportéru Richardu Brunovi a jeho pomocníkům za skvělé video z úvodního hackathonu, které po „kleknutí“ grafického notebooku dodělával znovu v neděli do půlnoci.

A na úplný závěr bych chtěl poděkovat i iniciativě Meet & Code, která naši akci také podpořila.

Fotogalerie - Foxconn in the City with Students