Novinky na Deltě za poslední měsíc

27. 4. 2017

Telegrafický seznam novinek za poslední měsíc

Novinky se na nás hrnou tak rychle, že je nestiháme ani komentovat. A přitom každá z nich by si zasloužila samostatný článek. Tak tedy aspoň telegraficky:

Nejúspěšnější škola v Pardubickém kraji v soutěži v programování

Soutěž v programování MŠMT je nejprestižnější praktická programátorská soutěž, kterou MŠMT vyhlašuje. Svědčí o tom i to, že je zařazena jako tzv. "A-čková" soutěž ve věstníku MŠMT třeba vedle matematické a fyzikální olympiády.

Má dvě kategorie: Webové aplikace a Vyšší programovací jazyky. Za poslední 4 roky naše škola získala celkem 7 vítězství, tzn. že pouze jeden rok nezvítězila v obou kategoriích. Letos naši studenti opět zvítězili v obou kategoriích. Jmenovitě Josef Gajdůšek (tak jako každý rok) s plným počtem 60-ti bodů v kategorii Vyšší programovací jazyky. Na třetím místě jej doprovodil Filip Bartůška, kterému letos na stříbrnou medaily scházely pouze 3 body. Škoda, že na soutěž zapomněl a dorazil o půl hodiny později. Že Filipe! :-). V kategorii Webové aplikace zvítězil Martin Burian. Těsně čtvrtý skončil Luboš Zápotočný (při shodném počtu bodů jako třetí, rozhodla až pomocná kritéria). I ostatní naši účastníci obsadili velice lichotivá umístění. O úspěchu v soutěži už napovědělo okresní kolo, kdy naši borci celkem slušně "vykostili" početnou konkurenci. :-)

Výsledky krajského kola soutěže MŠMT v programování - v obou kategoriích zvítězili studenti školy DELTA

Czech StudNET Awards 2017

V pátek 21.dubna naše škola pořádala na Univerzitě Pardubice již 3. ročník celostátní soutěže středoškolských IT projektů Czech StudNET Awards 2017. Podařilo se nám letos získat do poroty takové společnosti jako Microsoft, IBM, České Radiokomunikace, ERA, Unicorn, eBRÁNA a další. Generálním partnerem byl opět Foxconn CZ.

Soutěžilo se ve třech kategoriích a naši studenti ze zaměření Internetový marketing zcela ovládli kategorii Komunikační strategie - Nová média, kdy obsadili první 3. místa, jmenovitě:

• Michael Kašpar,
  • Miroslav Varga,
  • Matěj Čáp

Na druhém místě v kategorii Mobilní aplikace se umístil tým: Jana Stopková, Luboš Zápotočný a Josef Kopecký. Tento tým také obdržel speciální cenu generálního partnera společnosti Foxconn, za nejlepší rozdělení rolí v týmu.

Ústřední kolo Expo Science AMAVET 2017

Praha, 27.-28. dubna 2017: Ve čtvrtek a v pátek probíhá v Praze na Akademii věd ústřední kolo dalšího ročníku soutěže Expo Science AMAVET. Z naší školy letos postoupily dva projekty:

• Josef Gajdůšek se svým maturitním projektem Pasivní radiolokátor (Pepa, než nastoupí do Prahy na MatFyz, si o prázdninách střihne dvouměsíční pracovní stáž v ERA Pardubice. Tak nějak ho tam chtějí. Kdo by náhodou nevěděl, kdo je ERA, tak vyrábějí například pasivní radiolokátor Věra, který vyvážejí do celého světa),
  • Luboš Zápotočný, Michal Havelka a Tomáš Faltejsek z druhého ročníku s projektem Využití prostředí Angular.

Chlapcům budeme držet pěsti.

Robotické olympijské hry ve Washingtonu, D.C.

No a jak už to tak bývá, když pořádáte nějakou soutěž, tak na StudNETu slovo dalo slovo a náš tým roboťáků byl pozván na inaugurační 1. ročník Robotických Olympijských her, který se koná letos v červenci ve Washingtonu. Pojede tým ve složení: Tomáš Mayer, Jakub Slanina a Ondřej Sokol. Jsou to kluci, kteří dělají s robotikou 4 roky a rozhodně nám v Americe ostudu neudělají. Z USA už nám poslali stavebnici, teď leží v Ruzyni na celnici. Ale v úterý se už kluci budou moct dát do práce. I když Tomášovi s Kubou to asi zakážeme. Ti na to budou moci sáhnout až po maturitě :-)

Microsoft nás pozval do skupiny 30 elitních evropských škol STEM

Komu se nelení, tomu se zelení. Jelikož po večerech nevíme, co s volným časem :-), překládáme si nějaké materiály z oblasti STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) z angličtiny. No a jelikož také máme nejmenovaného nadšeného fyzikáře, který kromě toho také výborně programuje (hádejte, kdopak to asi je? :-)), tak nás Microsoft zařadil do projektu Microsoft School STEM Pilot. Do projektu je pozvána třicítka elitních škol z celé Evropy, které se zaměřují na STEM. Slavnostní zahájení projektu bude za měsíc v Bruselu.

Je sice krásné jet na výlet do Bruselu, ale ne už tak úplně, když tam v 7 ráno přiletíte od 9:00 do 18:00 je konference, druhý den konference končí v 16:00 a vy už v 21:00 musíte být na výjezdním zasedání na Seči. Tak nějak panu fyzikáři úplně nezávidíme :-). Obzvlášť když ještě týden ze svých prázdnin bude trávit na letní škole STEM v Kodani. - Kdo chce kam, pomozme mu tam :-)

Nejlepší soukromá odborná škola v republice - podle Excelence

No jo, jenže my jsme se díky takovému přístupu loni stali nejlepší soukromou odbornou školou v České republice. Alespoň podle žebříčku odborných soutěží Excelence. Ze soukromých škol nás předhonila pouze tři gymnázia (a to pouze o 3 body), konkrétně pražský PORG, První soukromé jazykové gymnázium v Hradci Králové a pak nějaké gymnázium z Chebu. Loni jsme získali 7 bodů. To už máme letos jenom po krajském kole programování. Tak že bychom letos předhonili třeba i ten PORG? S pouhou osmdesátkou studentů? Tak to by teda bylo něco!