Postup na Vernadského soutěž do Moskvy

15. 4. 2019

8.-12.dubna, Rusko, Moskva: Martin Rohr a Vít Falta ze soukromé střední školy informatiky a ekonomie DELTA byli vybráni mezi pětici mladých talentů z Pardubického kraje, kteří jeli představit své projekty na soutěž do Moskvy.

Účast na prestižní soutěži Vernadského v Moskvě jim vynesl jejich březnový úspěch na Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji AMAVET. Oba již měli zkušenosti s pobytem na „Západě“, ale „Východní část světa“ byla pro ně velká neznámá.

Martin Rohr - na soutěži Vernadského v ruské Akademii věd
Martin Rohr se svým projektem Digitální průvodce arboretem na Soutěži Vernadského v ruské Akademii věd

Vít Falta - na soutěži Vernadského v ruské Akademii věd
Vít Falta se svým projektem Skladová aplikace firmy Junker na Soutěži Vernadského v ruské Akademii věd

Kromě vlastní soutěže Vernadského, která se konala na ruské Akademii věd, se studenti podívali i na turisticky atraktivní místa jako Rudé náměstí s chrámem Vasila Blaženého, obchodní dům GUM, Kreml, mauzoleum a zúčastnili se exkurze a přednášky na Chemické fakultě Moskevské státní univerzity.

Lomonosova univerzita
Lomonosova univerzita

„Nejhlubším zážitkem pro mne bylo otevřené přátelství, zájem a upřímná snaha místních studentů se o nás ‚postarat‘. Bydleli jsme na jejich kolejích a večer jsme třeba s nimi dali kytary dohromady a naplnili hlavní chodbu internátu českou, ruskou i anglickou hudbou. Studoval jsem rok v USA, ale něco podobného jsem tam nezažil,“ říká Martin Rohr, jeden z účastníků. „Opět se mi potvrdilo, že novým věcem je třeba se nejdříve otevřít a až poté si na ně vybudovat svůj vlastní názor,“ dodává Martin. Uvidíme, třeba kluci zpívali společně s nějakým budoucím laureátem Nobelovy ceny.

Česko-slovensko-ruská skupinka na schodech internátu
Česko-slovensko-ruská skupinka na schodech internátu.

 

Jiří Formánek

Jiří Formánek
ředitel školy

Soutěž Vernadského v Moskvě - fotogalerie

Správce pořizuje fotografie a videa z pořádaných akcí za účelem prezentace akce a informování veřejnosti o činnosti organizace jako veřejné instituce, a to na základě právního titulu veřejného zájmu dle čl. 6 odst. 1, písm. e) Nařízení č. 679/2016 Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů. Organizace neposkytuje třetím osobám licenci k užití autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. Pořízená videa a fotografie je možné stahovat a užívat pouze v souladu s aktuálně účinným zněním zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. V případě toho, že by někdo měl zájem stahovat obsah webových stránek za účelem dalšího šíření či rozmnožování, je potřeba zajistit si souhlas dokumentovaných osob. Organizace nenese odpovědnost za užívání a další zveřejnění fotografií a videí třetími osobami.