FVTP 2015 - 2 projekty ve finále Expo Science AMAVET

24. 3. 2015

Nejlepší žáci základních a středních škol se utkali se svými projekty v 8. ročníku Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. Dva projekty od nás postupují do finále.

Letos již třetím rokem po sobě postoupily 2 projekty ze Střední školy informatiky a ekonomie DELTA do finále EXPO SCIENCE AMAVET 2015, která se koná na Akademii věd. Své umístění obhájil Josef Gajdůšek, tentokrát s projektem „Trouba pro pájení SMD“ a do Prahy ho letos doprovodí Adam Beňo se svým maturitním projektem „Hodnocení realit“.

Trouba pro pájení SMD

„V současné době jsou elektrotechnické součástky již tak malé, že je v podstatě není možné ručně pájet standardními metodami. Průmyslově se to řeší zapékáním v pecích. Sestrojil jsem si vlastní pícku z normální kuchyňské trouby. Navrhl elektroniku, abych mohl řídit průběh teploty v čase a naprogramoval aplikaci pro její ovládání,“ přibližuje svůj projekt Josef Gajdůšek, který s ním uspěl již letos na StudNETu.

Hodnocení realit

Hodnocení realit je projekt z úplně jiného soudku. Je čistě softwarový. Adam naprogramoval server, který stahuje informace o nabídkách realitních kanceláří z jiných webových serverů. Podle algoritmu pak stanovuje, kolik by konkrétní byt v dané lokalitě měl opravdu stát. „Dá se tím přibližně určit, jak moc je konkrétní nabídka výhodná. Uživatelům náš server pomůže při stanovování optimální ceny nemovitosti,“ dodává Adam. Projekt vyvíjí na zakázku pro realitní kancelář.

Fotodokumentace a interview

Letos se DELTA ujala také kompletní fotodokumentace celé akce. Kromě klasických záběrů z předávání diplomů a focení posterů, o které se starali prváci Jan Mečiar a Serhyi Baron, vytvořili jejich spolužáci Filip Lorenčík a Lucie Picková ze třetího ročníku virtuální prohlídku celé soutěže. Jelikož studenti na letošním FVTP přichystali kompletní fotoateliér, pořídili na speciálním fotografickém stole i fotky všech robotů z doprovodné soutěže RoboRave (kde soutěžili i naše dva týmy).

Interview s primátorem

Pan učitel Zerzán se ujal role reportéra a Pavel Král role kameramana a šli lovit interview. Mezi největší „úlovky“ patří interview s panem primátorem Martinem Chravátem a ředitelem RoboRave International Russem Fischer-Ivesem. Panu primátorovi jsme pak prozradili i trik s naším mikrofonem.

Chtěl bych poděkovat všem soutěžícím a dalším, kteří se podíleli organizačně na zajištění soutěže a poblahopřát Adamovi a Pepovi k jejich postupu do finále.

Jiří Formánek

Jiří Formánek
ředitel školy

FVTP 2015 - 2 projekty postoupily do finále

Správce pořizuje fotografie a videa z pořádaných akcí za účelem prezentace akce a informování veřejnosti o činnosti organizace jako veřejné instituce, a to na základě právního titulu veřejného zájmu dle čl. 6 odst. 1, písm. e) Nařízení č. 679/2016 Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů. Organizace neposkytuje třetím osobám licenci k užití autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. Pořízená videa a fotografie je možné stahovat a užívat pouze v souladu s aktuálně účinným zněním zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. V případě toho, že by někdo měl zájem stahovat obsah webových stránek za účelem dalšího šíření či rozmnožování, je potřeba zajistit si souhlas dokumentovaných osob. Organizace nenese odpovědnost za užívání a další zveřejnění fotografií a videí třetími osobami.