2. ročník soutěže studentských krátkých filmů Pardubický kraťas

23. 3. 2023

23.3.2023 Pardubice: DELTA - Střední škola informatiky a ekonomie uspořádala 2. ročník soutěže studentských krátkých filmů Pardubický kraťas.

Na Střední škole informatiky a ekonomie DELTA v Pardubicích v loňském roce vymysleli a uskutečnili první ročník celostátní soutěže mladých filmařů do 21 let Pardubický kraťas. Do druhého ročníku už vstupovali s prvními zkušenostmi. Trochu pozměnili kategorie, finalistům nabídli odborné semináře a ocenili ty, které porotci vybrali jako nejlepší. Celkem se přihlásilo 72 mladých lidí ze 14 základních a 11 středních škol ve věku od 8 do 18 let.

„I když je naše škola známá především specializací na programování, máme zde i zaměření na počítačovou grafiku, fotografii a filmování. Studenti tu získají kvalitní základy i v těchto oblastech, o čemž svědčí to, že dva z nich uspěli i v letošním ročníku soutěže mezi 62 přihlášenými filmy,“ říká ředitel školy DELTA Jiří Formánek.

Účastníci soutěžili v následujících kategoriích:

  • Krátký hraný film,
  • Animovaný film,
  • Videoklip a YouTube prezentace,
  • Juniorské filmové okénko pro žáky základních škol a
  • Snímky studentů uměleckých škol.

„Nově jsme zařadili kategorii Krátké filmy vytvořené žáky základních škol společně s pedagogy, o kterou byl velký zájem. Další kategorie byla regionální a nesla název Naše škola, naše město Pardubice, náš Pardubický kraj,“ informuje organizátor soutěže a dlouholetý filmař a pedagog Richard Brun.

Zaslané filmy hodnotila porota sestavená z odborníků působících v oblasti filmové, mediální a publicistické tvorby a pedagogů vyučujících předmět Filmová a mediální výchova. Tvořili ji střihač, kameraman a režisér Jan Peml, hlavní organizátor Rychnovské osmičky Martin Škrobák a výtvarník, režisér a autor animovaných filmů Pavel Trnka. „Úroveň mnoha filmů byla opět vynikající, jak v oblasti dokumentu, krátkých hraných filmů a také animací. Dost často vidíme vliv, jak jsou děti nebo studenti vedeni svými kantory nebo mentory. Zvláště animované filmy jsou velmi časově náročné, aby byly po výtvarné stránce kvalitní a neimitovaly nějaký už daný styl. Mnoho dětí je začne dělat, ale nemá trpělivost je dokončit. A navíc každý film musí mít i svůj příběh se začátkem, prostředkem a koncem a to ne každý umí. Proto jsme velmi ocenili filmy s vlastní pointou,“ konstatuje za porotu Pavel Trnka.

U vzniku soutěže je od loňského roku také náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek: „Je to příležitost pro mladé lidi si něco zkusit, nějak se vyjádřit k tomu, co je zajímá. Na druhé straně to dělá dobré jméno i Pardubickému kraji, kam směřují přihlášky do soutěže z celé republiky, a to letos od Jablonce, před Prahu až po Ostravu. Já jsem letos ocenil film dvou středoškoláků, který se jmenuje Člověk v tísni – Afrika. Není jen o krásách tohoto kontinentu, ale také o smyslu udržitelné pomoci.“

„Je úžasné, jak kreativní dokážou děti ze základních a středních škol být a co vše dokážou vytvořit třeba jen za pomoci pouhého mobilního telefonu. Paleta témat, která si děti vybraly, byla opravdu pestrá a v některých případech se žáci zaměřili dokonce na sociální oblast. Tuto soutěž vnímám jako ideální způsob, jak kreativitu dětí podporovat a dát jim možnost se projevit. Věřím, že třetí ročník, který by se měl konat s prostorách pardubické radnice, bude stejně úspěšný a přiláká ještě více zájemců,“ podotýká náměstkyně primátora za oblast kultury Jiřina Klčová, která na slavnostním vyhlášení předala ocenění za film Trable, který natočila Anna Karafiátová ze ZŠ Třebechovice pod Orebem.

Festival podpořily také firma FOMEI, Elektrárny Opatovice a Východočeské volné sdružení pro amatérský film a video.

Více info a oceněné filmy najdete na https://pardubickykratas.cz/

Výsledková listina ročníku 2023

Krátký hraný film

1. Adam Biben, ROSE, Gymnázium, Praha 6

2. Jiří Václavík, ANXIETY, Gymnázium a střední grafická škola Přelouč

3. Frederik Černík, Jaroslav Růžička, DEBITO ESTINTO, DELTA-Střední škola informatiky a ekonomie, s.r.o.

Animovaný film

1. cena neudělena

2. Ladislav Horák, DEZINFORMACE, ZŠ Eduarda Nápravníka Býšť

3. Adam Hoza, JAK SE DO MOŘE VOLÁ, TAK SE Z MOŘE OZÝVÁ, ZŠ Pardubice – Svítkov

Videoklip a YouTube video

1. Anežka a Magdaléna Svobodovy, ŠUMPĚNÍ, ZŠ Praha10

2. Kolektiv autorů ZŠ Kolín, PĚT JEŽIBAB, Základní škola Kolín V.

3. cena neudělena

 Juniorské filmové okénko

1. cena neudělena

2. Adam Hoza, PES STRÁŽCE MAJÁKU, ZŠ Pardubice - Svítkov

3. Matyáš Rola, LOUPEŽ, ZŠ Opatovice nad Labem

Krátké filmy vytvořené studenty ZŠ spol. s pedagogy

1. Kolektiv autorů ZŠ Kolín, JEAN GASPARD DEBURAU, Základní škola Kolín V.

2. Alena Vrbová, KARKULKA, v době vzniku filmu ZŠ, nyní SUPŠ Jablonec nad Nisou

3. Daniel Knížák, VESMÍR 2.0, ZŠ Josefa Gočára

Snímky studentů středních škol s uměleckými obory

1. Matouš Kaleta, DOBRÉ RÁNO, VĚRO, Střední umělecká škola, Ostrava

2. Petr Flosman, OBÁLKA, EDUSO: Střední odborná škola multimediální a propagační tvorby, Praha

3. Andrea Kawuloková, ČEKÁRNA, Střední umělecká škola, Ostrava

Naše škola, naše město Pardubice, náš Pardubický kraj

1. cena neudělena

2. Martin Fiebinger a kol., DELTA STÁŽE SLOVENSKO, DELTA-Střední škola informatiky a ekonomie,

3. Tereza Hainallová, Vendelín Výborný, POJĎTE S NÁMI DO ŠKOLY, ZŠ Heřmanův Městec

Cena FOMEI s.r.o. Hradec Králové

Nikola Šlancová, NA DOSAH, SPŠ ST Panská

Cena náměstka hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Romana Línka

Tomáš Bořil a Milan Zocher, ČLOVĚK V TÍSNI – AFRIKA,
EDUSO: Střední odborná škola multimediální a propagační tvorby

Cena primátora města Jana Nadrchala

Anna Karafiátová, TRABLE, ZŠ Třebechovice pod Orebem

Příhoda na závěr

S diplomy z Pardubického kraťasu je to trošku složitější. Přeci jenom jsme grafická soutěž a tak i estetické nároky na diplom jsou poměrně vysoké. Mimo jiné to znamená, že se na každém diplomu text trošku rovná, ladí se velikosti fontu, kontrolují se všechny texty apod. Diplomy pro 1., 2. a 3. místo se liší v pozadí, speciální ceny mají úplně jinou grafiku. Mezi vyhodnocením porotou a slavnostním vyhlášením jsou asi dva dny pro přípravu i vytištění, takže docela stresík. 

Když jsme diplomy ráno před předáváním přinesli z tiskárny, všechny měly grafické pozadí prvního místa - prostě jsme si nikdo nevšiml. Jednička na nich je naštěstí docela stylizovaná a v textu je pak umístění uvedeno. Takže jsme si řekli, že to není až takový průšvih a prostě rozdáme to tak. Ve 13:00 jsme ale zjistili, že se všechny diplomy opravily! Kdo za to může? Studenti: Jarda Petřek, Matěj Bureš a Filip Kopecký, kteří je všechny opravili, poslali narychlo do tiskárny, zajeli pro ně vlastním autem, ze svého to zaplatili a zkrátka to zařídili. - Divíte se, že mám rád naši školu? Tady se prostě věci tak nějak samy dějí.

Poděkování na úplný závěr

Dovolte mi, abych z celého srdce poděkoval všem, kteří pro vás soutěž připravili a organizačně zajistili. Celá organizace stojí na jejich ochotě dělat něco naví a organizují ji ve svém volném čase a za to jim patří opravdu velké díky. Rád bych poděkoval jmenovitě:

  • Mgr. Richardu Brunovi, který celou soutěž vymyslel, uvedl v život a bez jehož nadšení, nápadů a práce by soutěž nemohla existovat,
  • Ing. Gabirele Votavové, která byla opět tím pracovitým "králíčkem Duracellem" v pozadí a starala se o celou organizaci letošního ročníku,
  • ak. mal. Danielu Václavíkovi, který připravil všechny diplomy a jako obvykle dohlížel na vizuál celého ročníku,
  • Ing. Štěpánce Formánkové a Aleně Ferešové, které zajišťovaly mimo jiné vše spojené s vašimi žaludky,
  • PhDr. Zuzaně Novákové, za moderování celé akce a vše související s její medializací,
  • všem našim studentům, kteří stáli za kamerami, fotoaparáty nebo u odbavovacího pultu a pomáhali s fotodokumentací, živým záznamem i živým přenosem, připravovali diplomy a nebo třeba "jen" připravovali prostory učeben.

A na úplný závěr bych rád poděkoval našim partnerům, bez jejichž finanční i osobní podpory by tato soutěž mohla proběhnout pouze stěží. Rád bych poděkoval:

Jiří Formánek

Jiří Formánek
ředitel školy

Fotogalerie ze slavnostního předávání

Správce pořizuje fotografie a videa z pořádaných akcí za účelem prezentace akce a informování veřejnosti o činnosti organizace jako veřejné instituce, a to na základě právního titulu veřejného zájmu dle čl. 6 odst. 1, písm. e) Nařízení č. 679/2016 Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů. Organizace neposkytuje třetím osobám licenci k užití autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. Pořízená videa a fotografie je možné stahovat a užívat pouze v souladu s aktuálně účinným zněním zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. V případě toho, že by někdo měl zájem stahovat obsah webových stránek za účelem dalšího šíření či rozmnožování, je potřeba zajistit si souhlas dokumentovaných osob. Organizace nenese odpovědnost za užívání a další zveřejnění fotografií a videí třetími osobami.