1. ročník Hackathonu BBC micro:bit

3. 2. 2018

V letošním roce zorganizovala soukromá Střední škola informatiky a ekonomie DELTA největší programátorskou akci ve svých dějinách. Pojmenovala ji Hackathon BBC micro:bit. Včetně školních kol se jí zúčastnilo 309 žáků z 27 základních škol a v roli lektorů se do ní zapojilo dalších 50 studentů z 5-ti středních škol zaměřených na informatiku.

Akademie programování pro základní školy

Pod Hackathonem se neskrývala pouze soutěž. Každá zapojená střední škola si vybrala 5 základních škol ze svého okolí, kam šla dvojice studentů své mladší spolužáky učit pracovat s platformou BBC micro:bit. „Děti se učily postupně od úplných základů programování až po složitější procedury jako byla blutooth komunikace nebo řízení motorku a serv. V posledních hodinách si žáci zkusili z kartónu, špejlí, brček a trochu elektroniky postavit a především naprogramovat autíčko na dálkové ovládání,“ říká Pavel Čáp, autor projektu autíčka. Dopad celé akce byl neuvěřitelných 3.500 žáko-hodin programování na základních školách!
 

Soutěž v programování měla tři úrovně

„Na každé základní škole proběhlo v rámci Akademie školní kolo, ve kterém se vybralo 5 nejlepších žáků, kteří postoupili do regionálního kola. Kdo chtěl postoupit, musel postavit a naprogramovat funkční autíčko. Regionální kolo soutěže spočívalo v dalším softwarovém vylepšení, takže kdo neměl základní typ, nemohl dále soutěžit,“ představil koncept celého projektu Jiří Formánek, ředitel soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA a hlavní organizátor soutěže. Na Pardubicku učili studenti na ZŠ Závodu Míru, ZŠ Resslova, ZŠ Benešovo náměstí, ZŠ Studánka, ZŠ Polabin III a na ZŠ Lanškroun.

V ústředním kole se už sešla opravdová špička. Z každého regionálního kola postoupilo pouze 5 žáků, tzn. prošli už selekcí minimálně 1:10.

Ústřední kolo

Ústřední kolo se konalo v prostorách Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. „Soutěžící se nejdříve seznámili se zadáním a potom se rozešli na 2,5 hodiny programovat do dvou počítačových učeben, kde jsme jim zodpovídali dotazy a pomáhali řešit nejasnosti,“ řekl Michal Špitálský, student Střední školy informatiky a ekonomie DELTA a zároveň jeden z porotců. V porotě zasedli další 3 studenti-lektoři z podzimního vyučování micro:bitů na pardubických základkách, konkrétně: Martin Rohr, Martin Ďuriš a Jakub Tesařík.

„V době vyhodnocování výsledků jsme měli pro soutěžící připravenou doprovodnou soutěž paralelní slalom autíček. Bohužel nakonec na něj zbylo málo času, protože v té době zrovna přivezli pizzy a hlad jednoznačně zvítězil,“ říká Miroslav Varga, který se staral o doprovodný program. „Nakonec jsme vítěze vybrali podle originality a kvality provedení jeho autíčka,“ dodává Varga.

Vítězové

„Zní to sice jako fráze, ale vítězové nejste pouze vy, kteří jste postoupili do ústředního kola, ale všichni, kteří se do soutěže zapojili. Vy jste ti, kdo dělají něco navíc. A věřte mi, firmy se dívají a právě o aktivní zaměstnance mají velký zájem,“ řekl Jiří Formánek. S důvodem, proč takové soutěže organizovat, souzní i vyjádření Tomáše Vlasáka, ředitele pardubické kanceláře agentury CzechInvest: „Na českém trhu práce aktuálně chybí desítky tisíc IT specialistů. Tato a podobné soutěže motivují mladou generaci ke studiu informačních technologií, které jim může do budoucna přinést kvalitní a dobře ohodnocené profesní uplatnění.“

A kdo se umístil na bedně a odkud jsou nejlepší programátoři micro:bitů?

Vítězové:

1. místo: Jiří Sedlák, ZŠ Lutín, region Olomouc,
2. místo: Filip Gajdušek, ZŠ Roztoky, region Praha,
3. místo: David Šimek, ZŠ a MŠ Všeruby, region Plzeň

A nesoutěžilo se o málo. Vítěz si odnesl notebook, druhý - velký monitor a na bronzového čekala bezdrátová klávesnice s myší.

A proč programátorské soutěže pořádáme?

Kdo projekt podpořil?

Rádi bychom poděkovali všem, kdo náš projekt podpořil. Jsou to především:

  • Agentura pro podporu a podnikání CzechInvest,
  • Úřad vlády České republiky,
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu,
  • Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR,
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR,
  • Nadační fond Micro:la,
  • Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice

Soutěž byla součástí projektu Lajkni.me.

Napsal o nás CzechInvest.

Jiří Formánek

Jiří Formánek
ředitel školy

Fotogalerie

Správce pořizuje fotografie a videa z pořádaných akcí za účelem prezentace akce a informování veřejnosti o činnosti organizace jako veřejné instituce, a to na základě právního titulu veřejného zájmu dle čl. 6 odst. 1, písm. e) Nařízení č. 679/2016 Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů. Organizace neposkytuje třetím osobám licenci k užití autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. Pořízená videa a fotografie je možné stahovat a užívat pouze v souladu s aktuálně účinným zněním zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. V případě toho, že by někdo měl zájem stahovat obsah webových stránek za účelem dalšího šíření či rozmnožování, je potřeba zajistit si souhlas dokumentovaných osob. Organizace nenese odpovědnost za užívání a další zveřejnění fotografií a videí třetími osobami.