Vítězství v celostátním kole SOČ 2019 v oboru Informatika

17. 6. 2019

Opava, 14.-16.6.2019: Luboš Zápotčoný zvítězil v celostátním kole 41. ročníku Středoškolské odborné činnosti v oboru Informatika. Soukromá škola DELTA tak obhájila 1. místo Daniela Krejčího z loňského roku.

On-line sbírka příkladů z programování

Luboš zvítězil se svým projektem UčmeKód.eu. Vytvořil webové prostředí, přes které je možné vytvářet "sbírku příkladů z programování". Zatímco u matematiky nebo fyziky je řešení úlohy jednoznačné - v podstatě vyjde jedno číslo, výsledkem řešení úlohy z programování je celý program, který může mít nekonečně mnoho variant správných řešení. Jednoduše ověřit správnost řešení programátorských úloh proto není vůbec jednoduché.

Luboš vytvořil prostředí, ve kterém je možné vytvořit zadání úlohy a také sadu testů, které ověří chování odevzdaného řešení. Výborně navrženou architekturou systému se mu podařilo elegantně omezit i nemalá bezpečnostní rizika spojená s odevzdáváním řešení úloh - potenciální útočník totiž může vložit škodlivý kód, kterým se pokusí proniknout do serveru.

Vedoucí práce byl RNDr. Jan Koupil, Ph.D. a oponenty bývalý proděkan Fakulty informačních technologií ČVUT Ing. Milan Balík, Ph.D. a předseda Jednoty školských informatiky Mgr. Daniel Lessner, Ph.D.

Získaná ocenění:

• Zvláštní cena - širší nominace na účast v zahraniční soutěži,
  • Cena statutárního města Opavy,
  • Cena rektora Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Pavla Tuleji, Ph.D.,
  • Cena děkana Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze prof. Ing. Pavla Ripky, CSc,
  • Cena děkanky Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, Slezská univerzita v Opavě, prof. PhDr. Ireny Korbelářové, Dr. (5.000,- Kč),
  • Cena MŠMT,
  • Cena CZ.NIC (1.500,- Kč),
  • Cena CADware

Systém funguje - další dvě kvalitní práce v závěsu

Ze dvou ročníků těžko soudit, ale vypadá to, že na soukromé škole DELTA to není pouze o jednotlivcích. Z této školy se letošní Středoškolské odborné činnosti zúčastnily tři práce: UčmeKód.eu Luboše Zápotočného, SPKRS týmu Tomáše Faltejska, Michala Havelky a Miroslava Vargy a Deskové programování Narai Filipa Botaie. V okresním kole se všechny tři umístily na stupních vítězů a všechny také postoupily do krajského kola. V krajském kole sice vítěz z okresu Filip Botai ze zdravotních důvodů nenastoupil, ale zvítězil Luboš Zápotočný a SPKRS skončili druzí. Do celostátního kola postupuje pouze vítěz.

„Sledoval jsem obhajoby všech patnácti prací na celostátním kole. A i když to bude znít 'nafoukaně', tak mohu zodpovědně říct, že libovolná z našich tří prací by v celostátním kole neskončila hůř než třetí,“ myslí si ředitel školy Jiří Formánek. „Největší práci samozřejmě odvedli sami studenti, ale chtěl bych také poděkovat jejich vyučujícím, vedoucím prací a jejich oponentům. Bez jejich nasazení by takové výsledky byly nemyslitelné,“ dodává Formánek.

Obhajoba vítězství z minulého roku

DELTě se navíc podařilo obhájit vítězství z minulého roku, což se zatím v celé historii SOČ podařilo v informatice pouze dvěma školám. V loňském roce zvítězil Daniel Krejčí s projektem „Lovci perel“. Luboš tak od něj převzal pomyslnou štafetu. Uvidíme, zda se jí někdo chopí i příští rok.

Ve 41. ročníku SOČ v oboru Informatika se do krajských kol probojovalo celkem 72 prací z celé České republiky.

Fotogalerie - vítězství v celostátním kole 41. ročníku SOČ