Výsledky státní maturity 2022 - TOP 5 v ČR

15. 5. 2022

Podle předběžných výsledků se informatici ze soukromé školy DELTA umístili mezi pěti nejlepšími odbornými školami v ČR v angličtině i v češtině. Z matematiky letos maturovali pouze dobrovolně.

Anglický jazyk

V anglickém jazyce letos dosáhli naši informatici v průměru percentilu 73,75. Výsledek se dá zjednodušeně interpretovat tak, že průměrný maturant z DELTY odmaturoval z angličtiny lépe než 3/4 všech ostatních maturantů v ČR. V současné době nejsou veřejně dostupné výsledky všech škol tak, aby je bylo možné porovnávat. Pokud však bude rozložení maturantů podobné jako v předchozích třech letech, měli by se naši maturanti pohybovat mezi 1. - 4. místě v České republice mezi všemi středními odbornými školami.

Český jazyk

V českém jazyce letos dosáhli naši informatici velkého zlepšení. Technicky zaměření studenti v češtině obvykle neexcelují (narozdíl od angličtiny). Letos však dokázali dosáhnout průměrného percentilu 59,79, což by ve srovnání za poslední 3 roky znamenalo 3.-7. místo mezi technickými odbornými školami v ČR. Jakmile CERMAT zveřejní výsledky všech škol na https://vysledky.cermat.cz, článek aktualizujeme.

Za tento výsledek je třeba poděkovat především paní učitelce Jurenkové, která letošní maturanty po celé 4 roky z češtiny i angličtiny připravovala, byť její metody byly občas poněkud neortodoxní. :-)

Matematika

V letošním roce přistoupili maturanti k matematice zcela pragmaticky. Jelikož je SŠ DELTA ve státních maturitách z angličtiny v naprosté špičce dlouhodobě, zvolila si naprostá většina do povinné části angličtinu. Deset studentů si však dobrovolně přidalo ještě kvůli studiu na VŠ jednu zkoušku navíc (někdo i dvě) a to matematiku případně i matematiku+.

• "normální" matematiku složili úspěšně všichni,
  • 3 studenti zvládli i matematiku+ s percentilem nad 50. Na to, že se na zkoušku v podstatě nepřipravovali a účastní se jí převážně uchazeči o elitní vysoké školy se specializací na matematiku, to není vůbec špatné.
  • Oba studenti, kteří si matematiku zvolili do povinné části místo angličtiny dosáhli průměrného percentilu 75,1 - což by odpovídalo v posledních 3 letech 1.-3. místu v ČR. (Průměr ze dvou čísel však skutečně nemá právě vypovídající hodnotu.)