Studenti ze střední učí programovat děti na základkách

9. 12. 2016

Studenti pardubické soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA seznámili se základy programování již přes 300 žáků ze základek.

Studenti ze střední učí programovat děti na základkách

Studenti pardubické soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA seznámili se základy programování již přes 300 žáků ze základek. Škola se třetím rokem aktivně zapojuje do Akademie programování, projektu, který společně realizují organizace Czechitas a firma Microsoft. Cílem projektu je především představit programování zábavnou formou a zbavit žáky ostychu. Podle statistik jsou a budou IT dovednosti stále více žádoucí pro uplatnění na pracovním trhu. V minulém roce byl Pardubický kraj jedním z nejvíce aktivních regionů Akademie programování.

Kurzy pro učitele

Kromě učení žáků na základních školách, se letos studenti zapojili i do školení programování pro učitele zapojené v projektu. Jednou z nich byla i Jitka Hájková, učitelka na Základní škole Třebovská z Ústí nad Orlicí (externí odkaz) (nové okno). „Na školení jsem potkala našeho bývalého žáka, který u nás teď Akademii programování vede. Děti přijímají učení od svých vrstevníků úplně přirozeně. Neberou to jako výuku, ale spíš jako takové vysvětlování,“ dodala Hájková.

Akademie programování

Tento týden skončila Akademie na prvních školách. „Radost a nadšení dětí při předávání certifikátů stejně jako pozitivní ohlasy od pedagogů mi potvrzují, že naše aktivity mají dopad. Jsem ráda, že se ve školách daří motivovat děti k aktivnímu využívání IT dovedností, být jejich tvůrci, ne pouhými konzumenty," řekla Lucie Jurystová z organizace CzechITas, koordinátorka projektu. Výuka programování ukazuje dětem počítače zase z jiného úhlu pohledu. „O akce zaměřené na výuku IT je mezi dětmi velký zájem,“ řekl Martin Falta, ředitel Základní školy Bratří Čapků z Ústí nad Orlicí (externí odkaz) (nové okno). „Chtěli bychom je dělat častěji,“ potvrdil chuť k další spolupráci.

Zapojené školy

  • ZŠ Bratří Čapků, Ústí nad Orlicí,
  • ZŠ Třebovská, Ústí nad Orlicí,
  • ZŠ Eduarda Nápravníka, Býšť,
  • ZŠ Polabiny Prodloužená, Pardubice,
  • ZŠ Npor. Eliáše, Pardubice,
  • ZŠ Josefa Ressla,
  • ZŠ a MŠ Potěhy,
  • ZŠ Libchavy,
  • ZŠ Chlumec nad Cidlinou,
  • ZŠ Komenského, Holice

A kdo za to všechno může?

Kdo všechno vede Akademie? Velké díky patří těmto aktivním studentům: Danu Jiráskovi, Denise Lohniské, Jakubu Tesaříkovi, Janu Kollertovi, Karlu Koudelkovi, Martinu Ďurišovi, Martinu Rohrovi, Michalu Havelkovi, Michalu Špitálskému, Michalu Štěrbovi, Tomáši Cabalkovi, Tomáši Faltejskovi a Vojtěchu Jiránkovi. Nesmíme však zapomenout ani na Josefa Kopeckého, který všechny kluky vyškolil a stará se o organizaci celého týmu.

Slečno a pánové, díky všem.

Jiří Formánek

Jiří Formánek
ředitel školy

Fotogalerie

Správce pořizuje fotografie a videa z pořádaných akcí za účelem prezentace akce a informování veřejnosti o činnosti organizace jako veřejné instituce, a to na základě právního titulu veřejného zájmu dle čl. 6 odst. 1, písm. e) Nařízení č. 679/2016 Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů. Organizace neposkytuje třetím osobám licenci k užití autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. Pořízená videa a fotografie je možné stahovat a užívat pouze v souladu s aktuálně účinným zněním zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. V případě toho, že by někdo měl zájem stahovat obsah webových stránek za účelem dalšího šíření či rozmnožování, je potřeba zajistit si souhlas dokumentovaných osob. Organizace nenese odpovědnost za užívání a další zveřejnění fotografií a videí třetími osobami.