Stříbro z 12. ročníku mezinárodního Robotického dnu putuje do Pardubice

14. 6. 2015

Praha, 13.-14. června 2015: Tým našich studentů: Tomáš Mayer, Jakub Slanina a Ondra Sokol skončil stříbrný na 12. Mezinárodním robotickém dnu v nabité konkurenci. Jejich robot se jmenoval "Praefectum".

O víkendu zvalo počasí spíše do přírody, ale techničtější typy jej mohly strávit na 12. Mezinárodním robotickém dnu, který již tradičně pořádala Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a spolek Robonika.

Mezinárodní zastoupení

Do soutěže se přihlásilo 85 robotů ze 7 zemí a předvádělo je přes 130 soutěžících. Soutěžilo se v 8 různých soutěžích, od jednoduchých pro začátečníky až po náročné pro ostřílené borce.

Kluci soutěžili v jedné z nejprestižnějších soutěží Ketchup House. „Úkolem našeho robota je během 3 minut nalézt na hracím hřišti co nejvíce plechovek kečupu a dopravit je do vlastního domečku,“ popsal jednoduše soutěž Ketchup House Jakub Slanina. Zas tak jednoduché to ale není. Robot musí být zcela autonomní. To znamená, že musí činit spoustu vlastního rozhodování, kam se vlastně vydat, bez jakéhokoliv zásahu zvenčí. „Soutěžili jsme navíc v kategorii KIT, takže jsme byli omezeni i volbou součástek, které jsme mohli na našeho robota použít,“ dodal Tomáš Mayer.

Druhé místo bylo opravdu kvalitní

Letošní vítěz Ketchup House využil skulinku v zadání. Místo toho, aby se robot rozhlížel a skutečně se snažil hledat plechovky, projel vždy co nejrychleji pevně danou cestu a shrnul vše, co na ní bylo. Takovému řešení se opravdu konkurovat nedalo. „Robot kluků ale sklidil zasloužený obdiv i ostatních soutěžících. Měli ho navržený velice hezky a čistě naprogramovaný,“ pochválil studenty Pavel Kycl, který vede kroužek robotů na škole DELTA. „Kluci mě velice příjemně překvapili. Myslím, že mají velké šance i v příštím ročníku RoboRave,“ dodal Kycl, který připravoval české finalisty posledních 3 ročníků celosvětové robotické soutěže.

Náš soutěžní tým zastupovali v Praze Tomáš s Jakubem, protože Ondra dal v sobotu přednost účasti na Hackathonu v Microsoftu. Přišel však kluky povzbudit alespoň v neděli na finálové boje.

Děkujeme za krásnou reprezentaci školy, klukům moc blahopřejeme a držíme pěsti do dalších soutěží.

Jiří Formánek

Jiří Formánek
ředitel školy

12. ročník mezinárodního Robotického dnu v Praze - fotogalerie

Správce pořizuje fotografie a videa z pořádaných akcí za účelem prezentace akce a informování veřejnosti o činnosti organizace jako veřejné instituce, a to na základě právního titulu veřejného zájmu dle čl. 6 odst. 1, písm. e) Nařízení č. 679/2016 Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů. Organizace neposkytuje třetím osobám licenci k užití autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. Pořízená videa a fotografie je možné stahovat a užívat pouze v souladu s aktuálně účinným zněním zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. V případě toho, že by někdo měl zájem stahovat obsah webových stránek za účelem dalšího šíření či rozmnožování, je potřeba zajistit si souhlas dokumentovaných osob. Organizace nenese odpovědnost za užívání a další zveřejnění fotografií a videí třetími osobami.