Smart VET byl druhým nejlepším projektem z informatiky na 29. ročníku Expo Science AMAVET

28. 3. 2024

Do letošního národního kola Expo Science AMAVET se letos probojovalo 6 projektů z pardubické DELTY. Druhým nejlepším informatickým projektem soutěže byl vyhlášen Smart VET studentů Matěje Neumann, Pavla Špryňara a Michaela Heinricha.

Smart VET ohodnocen jako druhý nejlepší IT projekt na národním kole Expo Science AMAVET

Projekt studentů Matěje Neumanna, Pavla Špryňara a Michaela Heinricha Smart VET je chytrá veterinární podložka, která umí snímat tepovou a dechovou frekvenci zvířete, které na ni leží. Tyto základní veličiny tak veterinář zjistí u zvířete v jeho klidovém režimu - bez zbytečného zvyšování stresu. Pánové vytvořili software na zpracování surových dat, která tečou ze senzorů, vyřešili jejich online ukládání do databáze (tečou obrovské datové toky) a připravili mobilní aplikaci pro konfiguraci veterinární podložky.

V konkurenci 39 nejlepších projektů ze všech vědních oborů skončili na celkovém 9. místě. Umístění v TOP10 je vždy považováno za obrovský úspěch. Konkrétní umístění v rámci TOP10 už je spíše otázkou síly hlasů jednotlivých porotců a oborů, které zastupují.

Vilém Cerman: Informační systém pro správu projektových soutěží AMAVET

Svým způsobem zažil velký úspěch i projekt Viléma Cermana Informační systém pro správu projektových soutěží AMAVET. Byť je to svojí podstatou "pouze" kvalitní inženýrská práce a ne vědecký projekt, postoupil až do národního finále. Především však zvládl jeho systém zorganizovat celý ročník soutěže, správu a hodnocení 237 projektů, 84 porotců, 6 kol soutěže. Vygeneroval 17 prezenčních listin, 17 sad vizitek a téměř 500 diplomů. I přes drobné chybičky, které byly za provozu opravovány, ušetřil několik desítek hodin úmorné administrativní práce - a především ji ušetří i do budoucna.

Vilém díky němu získal zakázku na vývoj podobného systému pro soutěž Microtela města Lanškroun a zabojuje i o zakázku na systém pro Středoškolskou odbornou činnost. I když je Vilém duší muzikant a ve studiu bude pokračovat na konzervatoři v Praze, IT je druhou polovinou jeho osobnosti a chce se věnovat i jemu. Teprve čas ukáže, která dovednost ho bude živit a která se stane koníčkem.

Alex Milanů, Tomáš Vik, Štěpán Karlovec a Vojtěch Volf - další finalisté 29. ročníku Expo Science AMAVET

Do letošního národního finále postoupili ještě další 4 studenti školy DELTA. Účast v celostátním kole AMAVETu pro ně znamená přijetí bez přijímacích zkoušek na mnohé vysoké školy. Věřím, že i jen návštěva areálu výzkumných ústavů Akademie věd, kde se letos národní finále konalo, pro ně mohlo být nevšedním zážitkem nemluvě o přednášce emeritního předsedy Akademie věd pana Prof. RNDr. Václava Pačese, DrSc.

Jakémukoliv sebevědomějšímu egu nikdy neškodí setkání s prostředím, kde jsou chytří až geniální naprosto všichni. :-)