Pořádáme 1. ročník soutěže studentských krátkých filmů Pardubický kraťas 2022

23. 2. 2022

Tak už jsme dozráli i v oblasti počítačové grafiky a už i zde pořádáme celostátní soutěže. A protože se toho chopil pan učitel Richard Brun bývalý kameraman České a všech možných dalších televizí, tak se nedržíme při zdi.

Filmová soutěž Pardubický kraťas je určena pro středoškoláky i žáky 2. stupně základních škol z celé České republiky.

Pardubický kraťas aneb "Filmová veselka na DELTĚ"

Soutěž má 6 kategorií:

• Krátký film na regionální téma města Pardubice a Pardubického kraje,
  • Krátký hraný film,
  • Krátký animovaný film,
  • Videoklip a YouTube videoprezentace,
  • Juniorské filmové okénko (pro žáky 2. stupně ZŠ) a
  • "prémiová kategorie" Snímky studentů filmových škol do 21. let

V každé kategorii jsme připravili pěkné ceny, pro vítěze 5.000,- Kč, 2. místo - 3.000,- Kč a 3. místo - 2.000,- Kč v poukázkách do Alzy. Další ceny přidá hlavní partner soutěže, kterým je výrobce foto a video techniky firma Fomei.

Uzávěrka přihlášek je do 31.3.2022 do 23:59:59, takže není nač čekat. :-) Více se dozvíte na www.pardubickykratas.cz.

Záštitu nad 1. ročníkem festivalu převzali primátor statutárního města Pardubice Ing. Martin Charvát a náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za kulturu Ing. Roman Línek, MBA.

Ještě jednou se sluší připomenout, že za celou soutěží stojí pan učitel Mgr. Richard Brun, za což mu patří obrovské dík a nehynoucí čest a sláva. :-)

Příprava soutěže aneb něco ze zákulisí...

Za celou filmovou soutěží stojí naši studenti. My je jen tak trošku pošťuchujeme tím správným směrem a malinko jim pomáháme s organizací.

Logo soutěže

Na logo jsme vyhlásili soutěž mezi studenty. Zadání bylo jednoduché: vytvořte logo filmového festivalu, které v sobě bude obsahovat koně (coby symbol Pardubic). Log se sešlo asi 20 a toto byl vítěz. Koník s filmovou hřívou, jak kdyby právě proběhl branou města Milána - co víc může symbolizovat Pardubice a film? Autor vítězného loga je Martin Fiebinger.

Animace loga

Jsme přeci filmová soutěž, tak co se statickým logem? Je třeba jej rozpohybovat. A ačkoliv se to zdá jako prkotina, tak to zabere neuvěřitelné množství času. Animaci loga udělal Frederik Černík. Animaci loga si musíte prohlédnout přímo na stránkách www.pardubickykratas.cz.

Webové stránky

Ačkoliv vše vypadá strašně snadné a jednoduché (když už je to hotové), tak když sedíte před prázdným papírem a vše vymýšlíte, tak to zas tak jednoduché není. Začnete analýzou klíčových slov, rozhodnutím, zda OnePage nebom MultiPage, musí se vymyslet struktura webu, udělat grafický návrh a teprve potom vše naprogramovat. Za kompletním grafickým návrhem v XD-čku stojí David Pavlík. Stylování a nasazení na hosting měl na starosti Honza Volhejn. Musel se také postarat, aby web vypadal přijatelně na všech možných rozlišeních obrazovky (samozřejmě včetně mobilních telefonů).

Fotky

Základem každé pěkné grafiky jsou pěkné fotografie. Samozřejmě je můžete stáhnout z různých fotobank, ale není nad vlastní originální fotografie. Kdo se tím nezabývá, tak by asi nevěřil, kolik práce je například za touto fotkou. A nebojte, nic na ni není náhoda. Jsou zde zastoupeny všechny filmové profese svými imaginárními signifikanty. Kamera, zvuk, osvětlovači, klapka,... No a chlapec na koštěti? Některé záběry z filmu Dívka na koštěti Václava Vorlíčka se točily i v Pardubicích. Za spouští fotoaparátu stál opět Martin Fiebinger.

Pozvánka

Člověk by řekl: "jenom pozvánka", ale i to je disciplína sama pro sebe. Musíte na ni dostat co nejstručněji všechny důležité informace, musí vypadat graficky zajímavě a ideálně musí zaujmout i na nástěnce základní školy. Viděli jste někdy nástěnku základní školy?! Pozvánku zpracoval Martin Lichtenberk a splňuje všechna kritéria.

Intro

No a co by to bylo za filmovou soutěž, kdyby neměla své Intro? Frederik Černík se nechal inspirovat prvním záznamem pohybu koně Eadweardem Muybridgem.

Porota

Do soutěže se zpojili i naši absolventi. Jsme rádi, že jedním z členů poroty je i Michal Špitálský, který v současnosti studuje 2. ročník oboru Film & TV Production na Northumbria University v anglickém Newcastelu.

Jak vidíte, práce je za každou takovou akcí habaděj. Studenti si docela užijí, ale získávají své první zkušenosti. A na výsledky své práce mohou být náležitě pyšní.