Francie - den 5.

10. 4. 2015

Navštívili jsme jadernou elektrátnu v Blayais, Citadelu de Vauban a starobylou rybářskou vesničku téměř u Atlantiku Talmont sur Gironde.

Jaderná elektrárna v Blayais

Na dnešní dopoledne jsme měli naplánovanou prohlídku jaderné elektrárny Blayais. Od našich se liší především tím, že nemá chladicí věže - leží na břehu řeky Gironde, která je v těch místech široká přes 3km!!! - Takže s chlazením skutečně problém nemají.

Francie je světovou velmocí ve výrobě elektřiny z jaderných elektráren. Vyrábí jí tímto způsobem 74% celkové produkce a je v tomto parametru dokonce světovým lídrem. V elektrárně jsme bohužel nesměli fotit, takže máme pouze fotku z autobusu a z jejich informačního centra - ale stojí za to :-).

Citadela de Vauban

Potom jsme popojeli několik kilometrů přímo do městečka (elektrárna stojí na přímořské planině). Ve městečku stojí skutečně obrovská Citadela (pevnost) od slavného stavitele Vaubana. Byla postavena v letech 1685 - 1689 na obranu před Angličany (především města Bordeax). V pevnosti jsme si udělali malý piknik a potom jsme ve výletě pokračovali.

Talmont sur Gironde

Kopírovali jsme tok řeky Gironde až do místa, kde se vlévá do Atlantiku. Jeli jsme krajinou plnou vinohradů, malých vesniček a zámečků. Našim cílem byla starobylá rybářská vesnička Talmont sur Gironde, která byla zařazena mezi nejkrásnější vesnice Francie. Vesničku plnou romantických zákoutí jsme měli projitou za chvilku. Procházka byla o to rychlejší, že nám dnes ve Francii poprvé trošku poprchávalo. Ale i tak se výlet vydařil.

Čeká nás víkend na ostrově Île d'Oléron

Celý víkend strávíme na druhém největším ostrově Francie Oléron. Máme přislíbenou spoustu aktivit (mimo jiné mušle připravované na otevřeném ohni a návštěvu ústřicové farmy). Na ostrově budeme i spát. Díky tomu však fotky a článeček bude nejdřív v neděli pozdě večer nebo až v pondělí. Tak prosím vydržte. :-)

Jiří Formánek

Jiří Formánek
ředitel školy

Vesnička na břehu Atlantiku Talmont-sur-Gironde

Správce pořizuje fotografie a videa z pořádaných akcí za účelem prezentace akce a informování veřejnosti o činnosti organizace jako veřejné instituce, a to na základě právního titulu veřejného zájmu dle čl. 6 odst. 1, písm. e) Nařízení č. 679/2016 Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů. Organizace neposkytuje třetím osobám licenci k užití autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. Pořízená videa a fotografie je možné stahovat a užívat pouze v souladu s aktuálně účinným zněním zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. V případě toho, že by někdo měl zájem stahovat obsah webových stránek za účelem dalšího šíření či rozmnožování, je potřeba zajistit si souhlas dokumentovaných osob. Organizace nenese odpovědnost za užívání a další zveřejnění fotografií a videí třetími osobami.