Akademie programování pro ZŠ 2018

21. 10. 2018

Letos představujeme základním školám programování pomocí Ozobotů - maličkých robůtků, které se programují pomocí barevných kódů.

Soukromá střední škola informatiky a ekonomie DELTA v Pardubicích po celý říjen představuje programování žákům základních škol. Druhým rokem se aktivně připojila k Evropskému týdnu kódování, který probíhá od roku 2014 a v rámci kterého se letos uskutečnilo přes 42 tisíc akcí v 74 zemích celého světa. V Pardubicích se jich uskutečnilo 14. Většinu z nich DELTA organizovala a na zbylých se podílela.

Ve spolupráci s pardubickými základními školami zorganizovala DETA Akademie programování pro jejich žáky. „Ukazovali jsme našim bývalým spolužákům, jak se dají programovat Ozoboti,“ říká Josef Kahoun, student informatiky. „To jsou takoví malí roboti, kteří umí sledovat čáru a řídí se pomocí barevných kódů,“ vysvětluje dále Pepa.

  Studenti v roli učitelů

  Studenti prvního ročníku si vyzkoušeli školu i v opačné roli a jako lektoři si přímo v praxi zlepšují své prezentační dovednosti. „Snažíme se na základky přinášet nové technologie vhodné pro výuku programování,“ říká ředitel školy DELTA, Jiří Formánek. V předešlých letech to bylo prostředí pro programování her Kodu Game Lab, loni platforma BBC micro:bit a letos Ozoboti. „Letos si dokonce tři základky podaly vlastní projekt a na Ozoboty dostaly peníze, takže tam výuka s nimi může pokračovat i po našem odchodu,“ dodává Formánek.

  Letošní Akademie programování se účastní více než 120 žáků z desítky pardubických škol. Je naplánováno odškolit přes 80 hodin, o které se podělí 15 lektorů - studentů prvního ročníku. Akce spojené s aktivitou CodeWeek finančně podpořila společnost SAP, jeden z největších výrobců informačních systémů na světě.

  Kromě Akademie programování pořádala DELTA akce: Hackathon BBC micro:bit, několik ozobotích workshopů, přednášku o evolučních algoritmech a její lektoři vedli i workshop s micro:bity v Lanškrouně.

  Základní školy, které se Akademie programování letos účastní

  • ZŠ Benešovo náměstí,
  • ZŠ Polabiny III,
  • ZŠ Resslova,
  • ZŠ Staňkova,
  • ZŠ Polabiny Prodloužená,
  • ZŠ Štefánikova,
  • ZŠ Svítkov,
  • ZŠ Noe,
  • ZŠ Závodu Míru,
  • ZŠ Studánka
  Jiří Formánek

  Jiří Formánek
  ředitel školy

  Fotogalerie - Ozoboti

  Správce pořizuje fotografie a videa z pořádaných akcí za účelem prezentace akce a informování veřejnosti o činnosti organizace jako veřejné instituce, a to na základě právního titulu veřejného zájmu dle čl. 6 odst. 1, písm. e) Nařízení č. 679/2016 Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů. Organizace neposkytuje třetím osobám licenci k užití autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. Pořízená videa a fotografie je možné stahovat a užívat pouze v souladu s aktuálně účinným zněním zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. V případě toho, že by někdo měl zájem stahovat obsah webových stránek za účelem dalšího šíření či rozmnožování, je potřeba zajistit si souhlas dokumentovaných osob. Organizace nenese odpovědnost za užívání a další zveřejnění fotografií a videí třetími osobami.