Adaptační kurz prvních ročníků 2022

11. 9. 2022

51 prváků, 4 dospělí a 3 dny. Jaké to bylo letos ve Zbraslavicích?

Zbraslavice 5.-7.9.2022: Tak jsme po roce zase přijeli do Zbraslavic. Říkal jsem si, jaký ten adapťák letos asi bude. Přijelo nás 51 prváků - historický rekord naší školy (jedna dušička nám onemocněla), vyměnili jsme paní učitelku na tělocvik (mateřské povinnosti) a změnili jsme ubytování (do velkých chatek jsme se už nevešli, tak jsme měli i několik maličkých).

V autobuse

A vydařilo se to i letos. Studenti byli skvělí, počasí jak malované zkrátka celé to byho hodně fajn. Tady je pár bodíků, které mi uvízly v paměti:

• Největší letošní hit – noční hra „Bludičky“: Vymezený prostor v lese (svítícími tyčkami), uprostřed schovaní tři lidé - bludičky, ostatní opatrně tápají a snaží se je v podstatě nahmatat. Každý hledající mé své číslo. Hledající svá čísla postupně hlásí - pořád dokolečka. Jakmile najde nějakou bludičku, tak se k ní přitulí a přestane se hlásit. Ze začátku se ozývá: „1, 2, 3, 4…13,14,15,1,2,3…“ Po 5ti minutách už: „10,15,10,15,10,-,10,10… Do háje zelenýho, tak kde všichni jste???“ Hrálo se to po skupinkách, kdo právě nehrál pekl buřtíky nad ohýnkem.
  • "Bubble sort" - všichni stojí na lavičkách v kroužku kolem ohniště. Úkol? Seřaďte se co nejrychleji podle abecedy podle svých jmen tak, aby nikdo nešlápl na zem (za šlápnutí na zem – trestné minuty). Vyšší level: Seřaďte se podle data narození – a nesmíte u toho mluvit... Představte si 25 hotentotů vrávorajících na lavičkách, jak se každý snaží ukázat, kdy se narodil a snaží se vzájemně oblézt.
  • „DELTA Quíz“ – studenti se rozdělili do 5ti členných týmů a odpovídali na x otázek z několika různých okruhů. Po každém okruhu se udělalo vyhodnocení. Vzpomínám si na okruhy: počítače, marketing, PC hry, filmy/seriály, meme,… Takhle to možná jako moc velká zábava nevypadá, ale ďábel tkví v detailu. ? Bylo to zábavné ale i hodně zajímavé a soutěžili naprosto všichni.
  • Volejbálek - v první řadě je třeba říct, že volejbal je „mrcha-sport“. Když začínáte třeba s florbalem, tak prostě běháte s florbalkou a občas se snažíte praštit do míčku směrem k brance nebo ke spoluhráči – a ono to aspoň trošku ten florbal připomíná. U volejbalu si každý připadá první půl rok jako naprostý tydýt, protože se ten balón od něj odráží, úplně kam chce. Letošní prváci jsou rozhodně nejtalentovanější volejbalisti v historii naší školy (a nejen volejbalisti, ale celkově sportovci).

Bubble sort - seřaďte se podle data narození

Lanové aktivity

Různých aktivit si studenti užili celou řadu. Někdo je výborný sportovec, jiný má zase pokročilé znalosti z programování. Snažili jsme se, aby každý mohl zazářit v té oblasti, ve které je dobrý. Zaměřili jsme se na seznamování, poznávání se a získávání a posilování důvěry navzájem. To je základ, mezi sebou navzájem i mezi studenty a jejich třídními. A snad se nám to povedlo.

Závěrem bych chtěl velice poděkovat:

• paní učitelce Štěpánce Novákové, která zde vystupovala ve dvojroli – třídní učitelky 1.B a tělocvikářky, a která připravila komplet celý program. Je vidět, že s pořádáním akcí pro mládež má velké zkušenosti, baví ji to a skvěle to zvládá.
  • jejímu manželovi Lukášovi (mimochodem také vystudovanému tělocvikáři), který pomáhal při organizaci veškeré zábavy a připravil obě noční bojovky.
  • třídní učitelce 1.A paní Gabriele Votavové, která pomáhala při všech aktivitách a nezkazila žádnou legraci.
  • paní Kamile Martinkové – provozní areálu Zbraslavice za celý pobyt, ochotu a skvělou organizaci (a velké poděkování do kuchyně za naprosto luxusní snídaně).

A na úplný závěr největší poděkování patří všem prvákům za skvělé 3 dny. Bylo mi s vámi strašně fajn. Je s vámi zábava, je na vás spoleh, jste féroví a celkově skvělí. Těším se s vámi na další 4 roky. Užijte si je.

Adaptační kurz - Fotogalerie