Vědci z pražského ÚTEFu přednášeli na SŠIE DELTA

29.11.2013 17:22

Vědci z pražského ÚTEFu přednášeli na SŠIE DELTA

Na střední škole informatiky a ekonomie Delta se ve středu konala zajímavá fyzikální přednáška. Do Pardubic přijeli vědci z Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT Praha a přednášeli o Makro- a mikro-světě a teorii kosmického záření. Pardubická Delta se v září připojila do mezinárodního projektu CZELTA – detekce kosmického záření, který vědci z ÚTEFu zastřešují, a tak Ing. Karel Smolek, PhD. seznamoval studenty se základními fyzikálními principy celého experimentu.

Odborná a technická angličtina

„Na studenty jsme si nachystali malé překvapení a první přednášku jsme vedli v angličtině. Zajímalo nás, jak si s tím studenti poradí“, řekl Ing. Smolek. Stejnou přednášku před dvěma týdny držel francouzským vrstevníkům z partnerské školy Lycée Emile Combes. „Přeci jenom přednáška v odborné angličtině o částicové fyzice mohla být pro někoho poněkud tvrdým oříškem“, dodává Smolek. Po přednášce byl ale mile překvapen, kolik informací si studenti odnesli.

Co to ti studenti hledají?

ÚTEF ČVUT Ing. Karel Smolek, PhD. přednáška pro studenty v angličtině Ing. Karel Smolek, PhD. přednáška v angličtině
o standardním modelu elementárních částic
Do projektu CZELTA je v současné době zapojeno přes patnáct detekčních stanic po celé ČR i v zahraničí. Stanice detekují kosmické záření, které na Zem dopadá. V celkovém množství se jedná o obrovské množství dat, ve kterém je potřeba najít zajímavé informace, pověstnou „jehlu v kupce sena“. To je práce pro mladé programátory z pardubické Střední školy informatiky a ekonomie DELTA. „Na detektory v podstatě neustále něco padá. Nás ale zajímají události, které zaregistrují všechny tři detektory stanice téměř najednou. Mají totiž stejný zdroj – kosmické záření“, přibližuje svoji práci student Josef Novák. Vědci z ÚTEFu studentům ukázali, jak mohou určit také směr, ze kterého záření přišlo, a zobrazit jej do vesmírné mapy.

Pardubice budou městem s největším množstvím detekčních stanic

„Máme přístup k datům z patnácti detekčních stanic, včetně naší partnerské stanice ve francouzském Pons. Bohužel ještě stále nepořizujeme vlastní data“, posteskl si student Burian. Na jaře by však i DELTA měla mít vlastní detekční stanici. Při odjezdu to přislíbil Ing. Petr Přidal, který navrhoval elektroniku všech detekčních stanic a zajišťuje veškeré instalace.

V Pardubicích to bude čtvrtá detekční stanice. Přibude k již funkčním stanicím na dalších školách. „Pro nás je zajímavé husté pokrytí na relativně malé rozloze. Může nám to pomoci nalézt kosmické záření i opravdu vysokých energií“, řekl na závěr doktor Smolek.