7 z 10ti nejlepších mladých programátorů v Pardubickém kraji je z DELTY!

20. 4. 2024

V krajském kole 38. ročníku Soutěže v programování MŠMT se studenti pardubické soukromé střední školy DELTA opět ukázali v plné síle.

Soutěž v programování MŠMT - krajské kolo Pardubický kraj

18.4.2024, Pardubice: Letošní krajského kolo Soutěže v programování MŠMT se proměnilo v "souboj" týmů dvou škol. 10 nejlepších programátorů ze SPŠE Pardubice se postavilo proti desítce nejlepších ze Soukromé střední školy informatiky a ekonomie DELTA. Porota byla také vyvážená: 4 učitelé ze SPŠE a 4 z DELTY.

V průběhu 4 hodin se měli soutěžící vypořádat se 4 úkoly různé obtížnosti. Kromě vlastních znalostí mohli používat on-line AI, různé AI co-piloty zkrátka vše s výjimkou "přítele na telefonu".

A jak to celé dopadlo?

• SPŠE má absolutního vítěze - s plným počtem bodů zvítězil student 4. ročníku Ondřej Baudisch,
  • DELTA má 2. a 3. místo - Matouš Volf ztratil 2 body za neošetření jedné okrajové podmínky a Petr Švestka ztratil 3 body, protože nestihl graficky ztvárnit semafor. (Petr skončil 3. na doplňkové kritérium - vyšší počet získaných bodů z úloh s vyšší váhou-náročností.)
  • V první desítce se umístilo 7 programátorů z DELTY.

I když soutěž prezentujeme jako "battle" mezi dvěma školami, berte to s velkou rezervou. Studenti (a učitelé a ředitelé :-)) se kvůli tomu sice navzájem dobírají, popichují se, ale ve firmách se běžně potkávají a rádi spolu spolupracují. Je to taková "sranda-rivalita" jako mezi Oxfordem a Cambridge nebo v ČR mezi Mat-fyzem a Jaderkou. Čím víc toho budou studenti našich škol umět, tím lépe pro pardubické firmy i pro celou Českou republiku.

Celostátní kolo

Soutěž každoročně pokračuje celostátním kolem, kam postupuje přibližně 30 nejlepších z celé České republiky. Z Pardubického kraje má  prakticky jistotu postupu první čtveřice a podle prvních výsledků z ostatních krajů to vypadá, že mají slušnou šanci ještě Matěj Neumann a Michael Kolakovský. To se rozhodne, až budou známy kompletní výsledky ze všech krajských kol. Celostátní kolo se každoročně koná v pátek-sobotu koncem června v Hradci Králové.

Postupujícím budeme držet pěsti.

Výběr soutěžících do krajského kola na DELTĚ

Jelikož se na této soutěži nehraje zrovna o málo (úspěšní řešitelé krajského kola si zajistí přijetí na většinu IT vysokých škol bez přijímaček), byl o ní na Deltě již tradičně zájem. Desítka nejlepších vzešla ze školního kola, kterého se účastnilo 25 soutěžících, a které pomáhali organizovat aktuálně nejlepší programátoři školy Matouš Volf a Petr Švestka (za což jim patří velké díky a také automaticky jedno z postupových míst na krajské kolo). A o tom, že se výběr ze školního kola asi docela povedl, svědčí obdobné pořadí i v kole krajském. Jenom prváci se trošku propadli pořadím, ale aspoň posbírali první zkušenosti z této soutěže.

Nezklamal naprosto nikdo, nezapomínejme, že bojovali v absolutní programátorské špičce ve věkovém oknu 4 let v celém Pardubickém kraji. Studenti mladších ročníků nasbírali první zkušenosti s touto soutěží.