Výběr studentů na staže na Slovensku 2024

25. 3. 2024

Do 8. dubna 2024 se můžete přihlásit na výběr studentů pro stáže do Bratislavy. (Přihláška na spodku stránky)

Měsíční/3-měsíční stáže v Bratislavě

26. května - 22. června proběhnou pracovní stáže v Bratislavě. Stáže jsou určeny především pro studenty 3. ročníků. Ve výjimečných případech budou přijímání i studenti ročníků 2. Studenti maturitních ročníků mohou jet na 3měsíční stáž.

V nabídce jsou tyto firmy:

• PwC Bratislava (Pricewaterhouse & Coopers),
  • wezeo,
  • KinIT

PwC Bratislava

PwC Bratislava patří do celosvětové skupiny PwC firem, kteří jsou jednou z největších skupin poradenských a auditorských firem na světě. Společně s KPMG, Deloitte a Ernst & Young patří do tzv. "Velké čtyřky". Na stáže tam jedeme již 3. rokem. Stáže tam byly různorodé - vývoj velkého informačního systému pro významného zahraničního klienta z oblasti státní správy, interní systémky přímo pro PwC a grafici pracovali na vizuálech pro prezentace PwC. Každopádně PwC je korporát, kde jsou výborně zmáklé firemní procesy a je zajímavé mít zmínku o stážích při střední škole ve svém životopise.

Zde máme rezervovaných 8 míst. Mají zájem spíše pouze o programátory.

více info: https://www.pwc.com/sk/sk.html

wezeo

Dynamická, mladá skupina zaměřená na IT složená z IT firmy, zájmového vzdělávání studentů v oblasti IT (OpenLab, Hemisféra) a nově vznikající střední školy Skyro.ai. Matia Kadanec a Mário Letovanec přijeli z Bratislavy představit praxe přímo k nám do školy. Vypadá to, že tyto praxe budou hodně volné ve smyslu: "Ukaž v čem jsi dobrý a co by jsi chtěl dělat, probereme to a pomůžeme Ti s tím". Firma má hodně moderní strukturu - nehraje si na žádné šéfy, ale záleží skutečně jenom na dovednostech. Jsou zde místa jak pro programátory tak i pro grafiky. Jsou otevřeni i další dlouhodobé spolupráci.

Zde jsou video a prezentace

Zde máme rezervovaých 12 míst, ale zvládli by i více. Je zde možné realizovat také 3měsíční stáže absolventů.

více info: www.wezeo.com

KInIT

Kempelenov inštitút inteligentných technológií je výzkumný ústav zabývající se AI. Poslali následující popis stáží:

Jednou z aplikačných domén umelej inteligencie je kvalita informácií online a boj proti dezinformáciám. V KInITe vytvárame nové metódy, modely a softvérové nástroje na podporu práce profesionálov pôsobiacich v tejto oblasti: novinárov, fact-checkerov, strategických komunikátorov a dokonca aj policajtov. Zameriavame sa pritom najmä na spracovanie prirodzeného jazyka (NLP) a využívame pritom aj veľké jazykové modely (LLMs), na akých sú postavené aj známe chatboty. Úlohou tímu bude ponoriť sa do týchto oblastí a vytvoriť inovatívnu aplikáciu či vyriešiť zaujímavý výskumný problém, ktorý si tím s pomocou mentora identifikuje. Tažisko práce môže byť kdekoľvek od zberu dát (scraping), cez programovanie frontendu demo aplikácie, analýzu dát, LLM prompting, až po tvorbu nových machine-learned modelov.

Pokud byste chtěli námět, tak už delší dobu uvažuji o následujícím (asi nejen) maturitním projektu:

Chtěl bych vytvořit nástroj pro zkoumání diskusních příspěvků pod články na idnes.cz. Mafru vlastnil Babiš a podle mne by bylo hodně divné, kdyby tyto diskuse k článkům někdo nějak strojově neanalyzoval a nezjišťoval podle nich i nějaké procentuální zastoupení názorů na určitá témata ve společnosti. Bylo by hodně zajímavé, kdyby se třeba podařilo prokázat, že právě Babiš na nějaké téma změnil názor v časové souslednosti podle výsledků názorů k článkům právě na iDnesu. Mohlo by to přispět k vysvětlení, proč je nebezpečné, když média vlastní politici a k čemu se dá zneužít diskuse k článkům.

Pokud byste jej zvládli, tak je to projekt, který by měl šanci i na mezinárodních soutěžích, výstup by byl pravděpodobně monetizovatelný a každopádně by to byl hodně zajímavý zápis v životopisu. Ve škole se učíte: scraping, frontend, backend. Jediné, co vám k zvládnutí tohoto tématu chybí, je zpracování AI a návrh AI modelů. Toto byste mohli dostudovat právě v KInITě.

Zde máme rezervovaná 4 místa.

více info: www.kinit.sk

Přihláška na stáže

Na měsíční stáže máme v tuto chvíli 24 míst. Pokud by se však našlo naprosto skvělých a nadšených studentů třeba o 5 víc, existuje reálná šance, že bychom vás zvládli taky. (Museli byste však přijet asi o týden později a být tam zase o týden déle.)

Na 3měsíční absolventské stáže máme 4 místa - a co nevyužijeme letos, můžeme využít v příštím školním roce.

Prosíme všechny zájemce o stáže, aby vyplnili do 8. dubna následující přihlašovací formulář: https://forms.gle/83qLy5a3HvPHm2757

(Termín pro přihlášky jsem ochoten prodloužit max. do 10. dubna, ale to už budu hodně nadávat a taky možná někoho pošlu k šípku.)

Jo, ještě se prý na škole řeší, proč má zajištěné místo přednostně 5 studentů, kteří pracují na Menuroo. - Na Menuroo jsem vyhlašoval v září 2023 hackathon a čekal jsem, že dobrovolně přijde třeba 20-30 studentů, hezky si práci rozdělíme a za chvilku to napíšeme. Přišli však pouze 4. Přibrali jsme pak k sobě ještě Tobiáše na grafiku a scházeli jsme se spolu dál každý týden až do Vánoc a pracovali na projektu. Tak proto. (Jo, celé Menuroo chceme na Slovensku přepsat, aby bylo univerzálnější a šlo naimplementovat na víc hospod a různé typy strávníků, takže flákat se tam rozhodně nebudeme.)

Fotogalerie