Letos jsme učili programovat na osmi základkách

01.02.2016 13:20

Letos jsme učili programovat na osmi základkách

Na Pardubicku je již druhým rokem hlavním partnerem Akademie programování soukromá Střední škola informatiky a ekonomie DELTA, Pardubice. Loni její studenti školili na třech základních školách. Letos již na osmi. Naučili základům programování již téměř stovku žáků a navíc se při tom sami zdokonalují v prezentačních dovednostech.

Vyzpovídali jsme patnáctiletého Vítka Lustyka, který školil skupinku svých mladších spolužáků ze základní školy v Proseči.

Vítku, čím Vás Akademie programování oslovila?

Může to v mém věku znít trošku zvláštně, ale mě pedagogika hrozně fascinuje. A jelikož mne baví i programování, tak to pro mne byla lákavá kombinace. Takže když se naskytla možnost vyzkoušet si učení v praxi, hned jsem po tom sáhnul.

Jak se Vám s dětmi pracovalo?

Vzhledem k tomu, že většina byli mí kamarádi ze základky, tak to bylo úplně super. S těmi opravdovými zájemci se pracovalo výborně. Na konci mne pak ještě prosili, abych tam zůstal a učil ještě dál. Opravdu byli hodně nadšení a já samozřejmě taky.

Jak děti v dnešní době vnímají svět IT?

Průměrné děcko na základce zná Facebook, umí ovládat počítač, klávesnici, myš a hraje hry. Ale i mezi nimi je hodně nadšenců se stejným „světonázorem“, jako mám já. Chtějí vidět vnitřek programu, vědět, jak to vlastně funguje a jak to ovlivnit.

A jak myslíte, že děti ovlivnila Akademie programování?

Byl to pro ně úplně první zážitek s vnitřnostmi programů. Zjistily, koho by programování bavilo. Nadšencům se hrozně líbilo, že si vlastně mohou sami vytvořit, co chtějí. Stáhli si prostředí i do svých počítačů a programují doma. Myslím si, že je to daleko lepší způsob trávení času, než jenom hraní her.

Výuka v rámci Akademie programování Microsoft - ZŠ Staňkova | Foto: Miroslav Varga, student oboru Internetový marketing Výuka v rámci Akademie programování Microsoft - ZŠ Staňkova | Foto: Miroslav Varga, student oboru Internetový marketing

První zkušenosti se školením máte za sebou. Pokud by se příležitost opakovala, šel byste do toho znovu?

Já bych do toho určitě znovu šel. Hlavně, říkaly mi i mladší děti třeba z šesté třídy, že když to bude i příští rok, tak že by do toho šly taky.