Vánoční šachový turnaj na DELTĚ

22. 12. 2023

Šachy jsou takový mentální box. Na DELTĚ zakládáme novou předvánoční tradici - Vánoční šachový turnaj.

1. ročník Vánočního šachového turnaje na DELTĚ

Také vám přijde, že se poslední dobou nějak nadužívají slova "tradiční" a "jubilejní"? Rozhodli jsme se proti tomu nebojovat. Takže i náš šachový turnaj jistě tradiční bude a jelikož letos oslaví své 1. jubileum, tak už vlastně i je jubilejní. :-)

Na turnaj v tomto "mentálním boxu" se sešlo 23 zápasníků a zápasnic. Hrálo se klasickým švýcarským systémem na 7 kol na 10 minut. Nakonec každý nějaký ten bod získal a každý i nějaký bod ztratil. V posledním kole mohlo dosáhnout na vítězství stále 5 hráčů, tak byl turnaj vyrovnaný.

Překvapivou zkušeností pro naše, jinak převážně digitální hráče, byl herní engine „dřevo na plátně, hodiny vedle“, který nejen, že umožní vykonat neplatný tah, ale dokonce i hrát po skončení časového limitu, dokud protivník rozpor nenahlásí. Kurziozitou byla situace, kdy byli oba hráči v šachu a marně přemýšleli, kdo udělal neplatný tah jako první. :-) Některé partie však byly opravdu zajímavé a zkušenost šachistů z jejich hry přímo čišela.

A kdo se stal vítězem?

Podle reakcí v sále byli vítězi všichi, protože si krásně užili poslední předvánoční den ve škole. Šachy na Deltu už odteď prostě patří, a můžeme se těšit na příští turnaj. Ředitelka turnaje, Terka ze třeťáku (mimochodem Top10 z dívek do 18 let v ČR), už teď staví tým na soutěž školních družstev.

1. Ondřej Málek (5,5b.),
  2. Matouš Volf (5,5b.),
  3. Adéla Vrzáková (5,0b.),
  4. Volodymyr Kobernyk (5,0b.),
  5. Jan Bureš (5,0b.)

Velký dík Terce za organizaci a také ŠS Železné Hory za zapůjčení herního materiálu.

A přejeme všem krásné Vánoční svátky a hodně zdraví do nového roku.

Jan Koupil

učitel