Studenti ze střední učí programovat děti na základkách

09.12.2016 09:09

Studenti ze střední učí programovat děti na základkách

Studenti pardubické soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA seznámili se základy programování již přes 300 žáků ze základek. Škola se třetím rokem aktivně zapojuje do Akademie programování, projektu, který společně realizují organizace Czechitas a firma Microsoft. Cílem projektu je především představit programování zábavnou formou a zbavit žáky ostychu. Podle statistik jsou a budou IT dovednosti stále více žádoucí pro uplatnění na pracovním trhu. V minulém roce byl Pardubický kraj jedním z nejvíce aktivních regionů Akademie programování.

Kurzy pro učitele

Kromě učení žáků na základních školách, se letos studenti zapojili i do školení programování pro učitele zapojené v projektu. Jednou z nich byla i Jitka Hájková, učitelka na Základní škole Třebovská z Ústí nad Orlicí. „Na školení jsem potkala našeho bývalého žáka, který u nás teď Akademii programování vede. Děti přijímají učení od svých vrstevníků úplně přirozeně. Neberou to jako výuku, ale spíš jako takové vysvětlování,“ dodala Hájková.

Kurz pro učitele základních škol - metodika výuky programování Kurz výuky programování vedl společně s paní učitelkou Hurtovou i student 2. ročníku, Josef Kopecký.
| Foto: Denisa Lohniská, studentak 1. ročníku

Akademie programování

Tento týden skončila Akademie na prvních školách. „Radost a nadšení dětí při předávání certifikátů stejně jako pozitivní ohlasy od pedagogů mi potvrzují, že naše aktivity mají dopad. Jsem ráda, že se ve školách daří motivovat děti k aktivnímu využívání IT dovedností, být jejich tvůrci, ne pouhými konzumenty," řekla Lucie Jurystová z organizace CzechITas, koordinátorka projektu. Výuka programování ukazuje dětem počítače zase z jiného úhlu pohledu. „O akce zaměřené na výuku IT je mezi dětmi velký zájem,“ řekl Martin Falta, ředitel Základní školy Bratří Čapků z Ústí nad Orlicí. „Chtěli bychom je dělat častěji,“ potvrdil chuť k další spolupráci.

Akademie programování na ZŠ Třebovského v Ústí nad Orlicí Předávání certifikátů na ZŠ Třebovského v Ústí nad Orlicí | Foto: Archiv školy

Zapojené školy

• ZŠ Bratří Čapků, Ústí nad Orlicí,
  • ZŠ Třebovská, Ústí nad Orlicí,
  • ZŠ Eduarda Nápravníka, Býšť,
  • ZŠ Polabiny Prodloužená, Pardubice,
  • ZŠ Npor. Eliáše, Pardubice,
  • ZŠ Josefa Ressla,
  • ZŠ a MŠ Potěhy,
  • ZŠ Libchavy,
  • ZŠ Chlumec nad Cidlinou,
  • ZŠ Komenského, Holice

A kdo za to všechno může?

Kdo všechno vede Akademie? Velké díky patří těmto aktivním studentům: Danu Jiráskovi, Denise Lohniské, Jakubu Tesaříkovi, Janu Kollertovi, Karlu Koudelkovi, Martinu Ďurišovi, Martinu Rohrovi, Michalu Havelkovi, Michalu Špitálskému, Michalu Štěrbovi, Tomáši Cabalkovi, Tomáši Faltejskovi a Vojtěchu Jiránkovi. Nesmíme však zapomenout ani na Josefa Kopeckého, který všechny kluky vyškolil a stará se o organizaci celého týmu.

Slečno a pánové, díky všem.

Fotogalerie z Akademií programování

Školení výuky programování na soukromé střední škole informatiky a ekonomie DELTA Pardubice |Foto: Denisa Lohniská

Lucie Jurystová, CzechITas, školení výuky programování Pardubice |Foto: Denisa Lohniská