RoboRAVE 2016 - těsně před branami Ameriky

14.03.2016 15:50

RoboRAVE 2016 - těsně před branami Ameriky

10.-11.3.2016, Pardubice: Studenti soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA měli letos se svým robotem AEROkinetic smůlu. Pokud by prošli i semifinálem, jeli by do Albuquerque v Novém Mexiku v Americe na celosvětové finále RoboRave International. Bohužel se jejich robot v semifinále "zbláznil".

Robotická soutěž RoboRAVE

Každý rok se společně s krajským koleme soutěže FVTP pořádá také národní kolo robotické soutěže RoboRave. Vzhledem k nemalým úspěchům českých roboťáků v posledních pěti letech (jedno vítězství a pokaždé elitní desítka) postupují z ČR na mistrovství do Albuquerque hned dva zástupci.

Soukromou střední školu informatiky a ekonomie DELTA měli letos zastupovat dva roboti: již dlouholetí harcovníci všech robotických soutěží: Ondra Sokol, Tomáš Mayer a Jakub Slanina a nový tým včele s Lubošem Zápotočným. Luboš však nakonec netříštil síly z RoboRave odstoupil a soustředil se pouze na FVTP (kde postoupil do národního finále).

Čtvrteční příprava robotů

Ve čtvrtek probíhala homologace a kvalifikace do pátečních "ostrých" kol. Spočívala v doladění robotů a jejich nastavení na místní světelné podmínky. Každý robot musel prokázat, že umí jezdit a umí foukat. Kvalifikace již probíhala tak, že roboti sami jezdili po hřišti a sfoukávali svíčky. Za první bylo 100 bodů za druhou 200 atd. Kvalifikace pro robota Delťáků AEROkinetic nedopadla nejlépe - skončil na děleném pátém místě. Nově modifikovaný software byl totiž natolik složitý, že robota přetěžoval a ten se pak dostával do prapodivných stavů. Nakonec kluci museli odstranit i nově přidaný nárazník, protože při jízdě robota byl příliš citlivý a při otřesech hlásil falešné nárazy. Zkrátka vylepšení na poslední chvíli se neosvědčilo a kluci se vrátili k programu měsíc starému, který pouze drobně upravili.

Krátké video z kroužku robotiky na SŠ DELTA, Pardubice | autor: Filip Lorenčík, student 4. ročníku

Soutěžní kola

V pátek se začalo soutěžit naostro. Pro každý zápas byla připravená dvě stejná hřiště a dva roboti jeli paralelně proti sobě. Kdo sfoukne více svíček vyhrává. Při stejném počtu svíček rozhoduje rychlejší čas. V prvním kole si to soupeřův robot po první svíčce zamířil mimo hřiště a už se nevrátil. AEROkinetic sfoukl v limitu 3 svíčky a u čtvrté se zasekl o překážku. Svíčku viděl, ale bez nárazníku se s překážkou nedokázal vypořádat. S přehledem však zvítězil.

V druhém kole byl již soupeř lepší. Oba roboti dokázali sfouknout 3 svíčky. Poslední svíčka byla schovaná hodně záludně v rohu za překážkou, a tu nenašel ani jeden. AEROkinetic měl čas o 20 sekund rychlejší než soupeř, takže opět zvítězil.

Jízda z 2. kola byla v podání robota kluků opravdu parádní.

A přišlo semifinále

Po postavení nového hřiště byla chvilička času na úpravu algoritmů. Kluci ještě na poslední chvíli upravili rychlost otáčení robota při vyhledávání svíčky a vše vypuklo. Stalo se však to nejhorší, AEROkinetic po sfouknutí první svíčky nezaregistroval čáru vymezující okraj hrací plochy a vyjel z hřiště. Ještě však nebylo vše ztraceno, protože první svíčku sfoukl dřív než soupeř. A soupeřovi se nedařilo. Bezcílně bloumal a marně hledal další svíčku. Najde ji před vypršením časového limitu? Drama jako hrom. Asi 10 sekund před vypršením limitu však soupeř uspěl. Robot našel druhou svíčku a sfoukl ji. Tím si soupeři zajistili letenky do USA. Pro jedny radost, pro druhé obrovské zklamání. Tak už to v soutěžích bývá.

V souboji o třetí nepostupové místo se AEROkinetic bez zjevné programátorské příčiny naprosto zbláznil. Je vidět, že i na umělou inteligenci se mohou přenášet nálady týmu. :-)

Ve finále vlastně už o nic nešlo

Oba finalisté měli účast v Americe již zajištěnou, takže to bylo vlastně už jen takové přátelské zápolení. Nakonec bylo překvapivě jasnou záležitostí. Jednomu ze soupeřů vypadl kabel k větráku, čímž přišel o jakoukoliv možnost zhasit svíčku. A jeho soupeř jej nemilosrdně rozdrtil.

Ondrovi Sokolovi, Tomáši Mayerovi a Kubovi Slaninovi i tak moc gratulujeme, děkujeme za perfektní reprezentaci školy a na příští rok držíme pěsti.

RoboRAVE 2016 - Diplom - 4. místo

Diplom - RoboRAVE 2016 4. místo v nejvyšší kategorii Hašení ohně pro Ondřeje Sokola, Tomáše Mayera a Jakuba Slaninu.