Hackathon BBC micro:bit

26. 9. 2017

9.10.2017 pořádáme 1. hackathon v programování BBC micro:bitu. Akce je určená zájemcům o počítače ze základních škol, kteří se chtějí naučit pracovat s novou deskou micro:bit.

Pro počítačové fandy ze základních škol, kteří se při hodinách informatiky možná trošku nudí, jsme připravili pěkný nářez.

Za 6 hodin se naučí:

• ​základní funkcionalitu micro:bitu + pár pokročilejších vychytávek,
  • programovat v novém jednoduchém programovacím jazyce MakeCode,
  • programovat přesné nastavení modelářského serva,
  • programovat otáčky motoru pomocí pulsně šířkové modulace,
  • programovat Bluetooth komunikaci mezi dvěma micro:bity.

Že to není úloha typu "nastavte velikost písma na 15 a nadpis udělejte červeně"? No tak to si teda pište! A aby toho na 6 hodin nebylo málo, tak my vám ještě přidáme.

​Na závěr z papírového kartónu, brček a špejlí musíte postavit model autíčka. Vše, co se z programování v předchozích hodinách naučíte, zkusíte využít k tomu, abyste autíčku vdechli život. Trojice nejlepších si autíčko i s micro:bitem a veškerou elektronikou bude moci odnést domů jako svoji trofej.

Vítejte na Deltě!

Pro koho je hackathon určený?

Tady skutečně nebude čas na vysvětlování nějakých začátků. Nebudete potřebovat umět žádný konkrétní programovací jazyk, ale musíte už znát podmínky, cykly apod. Proto dáváme přednost žákům ze tříd zaměřených na počítače nebo počítačových kroužků. Pokud si však do této konkurence troufnete, napište nám přes formulář dole na stránce své kontaktní údaje (mail, telefon), školu, ze které jste, a co už z programování případně z elektrotechniky umíte.

A jak by to autíčko mělo vypadat?

Odkazy pro ty, kteří si chtějí udělat náskok:

​Sl​uší se také podotknout, že peníze na materiál jsme získali díky podpoře programu TechSoupe Česká republika a společnosti SAP v rámci grantu Meet and Code.

Akce je součástí celoevropského projektu Týdne programování CodeWeek.eu.

Zhodnocení hackathonu

Myslím, že si akci všichni docela užili - i když toho bylo fakt hodně. Po šesti hodinách neodešel vůbec nikdo. Táhli jsme to asi do půl čtvrté a autíčko nakonec rozjezdili jenom: David Domkář a Michal Špitálský. Ale bylo tam ještě dost hodně nadějných kousků - klidně přijďte dodělat. Přišli za námi i iDNES a napsali pěkný článek: https://pardubice.idnes.cz/stredni-skola-delta-tyden-programovani-fci-/pardubice-zpravy.aspx?c=A171009_134116_pardubice-zpravy_jah