Francie - den 5.

10.04.2015 21:37

Francie - den 5.

Jaderná elektrárna v Blayais

Na dnešní dopoledne jsme měli naplánovanou prohlídku jaderné elektrárny Blayais. Od našich se liší především tím, že nemá chladicí věže - leží na břehu řeky Gironde, která je v těch místech široká přes 3km!!! - Takže s chlazením skutečně problém nemají.

Francie je světovou velmocí ve výrobě elektřiny z jaderných elektráren. Vyrábí jí tímto způsobem 74% celkové produkce a je v tomto parametru dokonce světovým lídrem. V elektrárně jsme bohužel nesměli fotit, takže máme pouze fotku z autobusu a z jejich informačního centra - ale stojí za to :-).

Citadela de Vauban

Potom jsme popojeli několik kilometrů přímo do městečka (elektrárna stojí na přímořské planině). Ve městečku stojí skutečně obrovská Citadela (pevnost) od slavného stavitele Vaubana. Byla postavena v letech 1685 - 1689 na obranu před Angličany (především města Bordeax). V pevnosti jsme si udělali malý piknik a potom jsme ve výletě pokračovali.

Talmont sur Gironde

Kopírovali jsme tok řeky Gironde až do místa, kde se vlévá do Atlantiku. Jeli jsme krajinou plnou vinohradů, malých vesniček a zámečků. Našim cílem byla starobylá rybářská vesnička Talmont sur Gironde, která byla zařazena mezi nejkrásnější vesnice Francie. Vesničku plnou romantických zákoutí jsme měli projitou za chvilku. Procházka byla o to rychlejší, že nám dnes ve Francii poprvé trošku poprchávalo. Ale i tak se výlet vydařil.

Čeká nás víkend na ostrově Oléron

Celý víkend strávíme na druhém největším ostrově Francie Oléron. Máme přislíbenou spoustu aktivit (mimo jiné mušle připravované na otevřeném ohni a návštěvu ústřicové farmy). Na ostrově budeme i spát. Díky tomu však fotky a článeček bude nejdřív v neděli pozdě večer nebo až v pondělí. Tak prosím vydržte. :-)

Fotogalerie

Příjezd do jaderné elektrárny Blayais

V elektrárně bylo kafe zadarmo :-)

V jaderné elektrárně jsou přísné předpisy. Všichni jsme dostali slušivé helmičky. :-) To byla však bohužel poslední fotka z elektrárny, protože uvnitř bylo focení zakázané.Napište nám

Rychlý kontakt

DELTA - Střední škola informatiky a ekonomie, s.r.o.
Ke Kamenci 151, 530 03 Pardubice

Pracovní doba:
7.00–11.30, 12.00–15:00
466 611 106,
605 192 007

Přidej se k nám na facebooku

© 2019, DELTA - SŠIE, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑