Akademie programování Microsoft - KODU

24.04.2015 07:17

Akademie programování Microsoft - KODU

Akademie programování - stovky českých dětí se učí programovat. Nový projekt reaguje na očekávání, že do roku 2020 bude v Evropské unii chybět na 825 000 ICT odborníků. Do prvního ročníku se zapojilo 700 žáků a studentů.

Akademi programování v Pardubicích

Naši studenti Dan Volráb, Vojta Novotný, Petr Vaško a Láďa Smolka přispěli také svojí troškou do mlýna a zapojili do Akademie programování i Pardubice. Domluvili jsme se se Základní školou Prodloužená a Základní školou Resslova a začali tam vést kroužek programování KODU.

Akademie programování Microsoft - učíme na ZŠ Resslova Akademie programování Microsoft - Naši studenti Vojta Novotný a Petr Vaško učí KODU na ZŠ Resslova, Pardubice
Foto: Archiv školy

A co to vlastně to KODU je?

„Jako kantor musím říct, že je to opravdu úžasný nástroj pro výuku základů programování. Žáci nemusí mít žádné vstupní znalosti a během hodiny jsou schopni 'naklikat' svoji první hru,“ říká Jiří Formánek, ředitel pardubické informatické školy DELTA. A tvorba her? - To je přeci sen každého programátora, takže to žáky prostě baví. „Děti si ani neuvědomují, že se vlastně učí objektové programování. Veškerý kód se pouze 'naklikává' myší na různých postavičkách a objektech. Takže když například chcete, aby postavička běhala a vy jste jí řídili pomocí klávesnice, prostě jí to 'naklikáte',“ vysvětluje Formánek. Celé ovládání je skutečně velice intuitivní a hodně odpovídá reálnému světu.

Microsoft svoji Akademii podpořil ještě poukázkou do internetového obchodu v hodnotě 1000 Kč pro nejlepšího programátora z každé skupiny. „Žáky jsme museli včer z kroužku doslova vyhánět,“ dodává Petr Vaško, který na ZŠ Resslova kroužek programování vede.

„Doufáme (společně s Microsoftem :-)), že takové akce ještě zvýší zájem dětí o programování a přivedou k němu třeba i děti, které se jej zatím bály,“ uzavřel ředitel Formánek.

Pro děcka ze základek: odkazy na návody a zdrojáky

Modul č. 1

Modul č. 2