Podpora výuky programování na základních školách

Od roku 2015 pomáháme na základních školách s výukou programování. Připravujeme několikahodinové „ochutnávky“ základů programování pro zájemce nebo i pro celé třídy.

Trénink je vše! Jak říkával Mark Twain: „... i broskev bývala jen hořkou peckovinou a květák není nic jiného než dobře vycepované zelí“. Proto i my chceme pomáhat s výchovou mladých programátorů už na základních školách, aby potom u nás mohli své schopnosti patřičně rozvinout.

Akademie programování pro základní školy

Od roku 2015 pořádáme pro žáky základních škol tzv. Akademie programování. Jsou to obvykle 10-ti hodinové minikurzy vhodné i pro úplné začátečníky, takové „programátorské jednohubky“. Obvykle jsou organizované jako dvou nebo trojhodinovky a vedou je naši studenti. Kromě žáků základních škol samozřejmě rádi uvítáme jako účastníky i jejich vyučující, kteří se mohou s novým prostředím seznámit a třeba jej i dále zařadit do výuky informatiky.

Jak se do Akademie programování zapojit?

• V první řadě musíte být v nějaké rozumné dojezdové vzdálenosti od nějakého našeho šikovného studenta (ideálně vašeho absolventa), který by na vaší škole dělal lektora.
  • Zavolat v průběhu září, že o Akademii programování na vaší škole máte zájem (466 611 106). Akademie probíhají obvykle od začátku října do konce listopadu.
  • Sehnat ideálně 10-15ti člennou skupinu žáků (8-9 třída), kteří by se chtěli Akademie zúčastnit.
  • Domluvit se na vhodném termínu.

​Každoročně jsme schopni "obsloužit" plnohodnotnými Akademiemi programování cca 5 základních škol.

Pro školy z větší vzdálenosti jsme schopni udělat například projektový den se zaměřením na programování.

Akademií programování to končit nemusí

Pro šikovné žáky nadšené do programování pořádáme na naší škole kroužek programování, kde už se do programování ponoříme podstatně hlouběji.

A pokud se nám podaří nadchnout i nějakého pedagoga, může k nám na školení DVPP i na další technologie, na kterých se programování na základních školách dá učit.

Historie Akademie programování v číslech

Od roku 2015 proběhly Akademie programování na více než 30-ti školách Pardubicka i vzdálenějšího okolí. Své lektorské dovednosti si na nich zdokonalila téměř padesátka studentů soukromé střední školy informatiky a ekonomie DELTA a jejich prostřednictvím se s programováním setkalo více než 320 žáků základních škol.

Postupně se měnila i náplň Akademií. V letech 2014-17 jsme školili prostředí pro jednoduchou tvorbu her Microsoft Kodu Game Lab. Ve školním roce 2017/18 platformu BBC micro:bit s programovacím prostředím Microsoft BlockEditor a v roce 2018/19 malinkaté robůtky Ozoboty, kteří se programují pomocí barevných kódů.

Uplynulé ročníky Akademií programování pro ZŠ.

Partneři Akademií programování pro ZŠ

• Microsoft, ČR (2014-17),
  • CzechInvest (2017-18),
  • SAP prostřednictvím nadace TechSoup ČR (2018-19)

Tyto společnosti poskytly finance na materiál, odměny pro nejlepší žáky a také odměny pro lektory.