Virtuální prohlídky s eBRÁNou

03.10.2014 07:27

Virtuální prohlídky s eBRÁNou

Všechno to vzniklo vlastně náhodou. V eDELTě jsem přemýšleli, jaký další produkt bychom zavedli. Napadly nás virtuální prohlídky. Říkali jsme si, že to asi nebude nic složitého. O tom, kdo nás to naučí, jsme měli hned jasno a rovnou jsme šli za pardubickou eBRÁNou, která má virtuálky ve své nabídce. Intenzivně s nimi spolupracujeme už více jak 3 roky a hlavně: jsou pro každou špatnost. :-)

Školení panoramatické fotografie

Po první schůzce jsme se dostali ještě o krok dál, protože právě hledali nějaké brigádníky, kteří by jim pomohli s jejich virtuálkami. Vybrali jsme ve škole 2 týmy (vždy jednoho čtvrťáka s řidičákem a jednoho studenta prvního ročníku) a šli se školit. Školení se účastnil i pan učitel počítačové grafiky Zerzán, aby mohl předávat zkušenosti i ostatním studentům. Včera lehce po osmé se u nás objevil David Kučera - fotograf eBRÁNY a školení mohlo začít.

Školení tvorby virtuálních prohlídek DELTA Střední škola informatiky a ekonomie Pardubice

Ze začátku nám Dave (jak mu čtvrťáci, kteří už ho znali z praxí, říkali) vysvětlil teorii, jak vlastně funguje panoramatická fotografie, promítání do sféry nebo na vnitřní strany krychle a hlavně nám prakticky ukázal práci s technikou. K virtuálkám je totiž potřeba poměrně speciální vybavení: objektiv rybí oko (idálně 8mm), speciální panoramatická hlava na stativ a docela slušný fotoaparát. (Ještě že máme náš projekt Coworking - do tří neděl bychom měli mít své vlastní vybavení :-)). Nejzajímavější byla právě ta panoramatická hlava. Stará se o to, aby se fotoaparát mohl otáčet podle středu ohniska objektivu a aby fotky nebyly zkreslené. Potom se šlo fotit.

Jak se fotí virtuálky?

Z každého místa se fotí 3x4 fotky - čtyři směry a v tzv. režimu HDR (tři různé expozice kvůli hloubce snímku).

Virtuálky pro Google se fotí v režimu HDR.

Fotili jsme naši mateřskou školku a nafotili jsme celkem 312 snímků (ty nejzajímavější byly zevnitř dětského domečku :-)). Dnes jsme je dávali dohromady. Používali jsme program PTGui Viewer pro spojování fotek do panoramat a Kolor Pantour pro spojování panoramat do virtuální prohlídky. V této technologii se dají udělat opravdu perfektní virtuálky. Druhá technologie, se kterou nás Dave seznámil, byla od Googlu. Některé věci v ní sice nejdou, ale je jednodušší a hlavně virtuální prohlídka se pak napojí přímo na Street View, což mi přijde naprosto úžasné. Ještě to trošku poladíme a 15.10. si tady budete moct prohlídnout naši první virtuální prohlídku (naší školky).