Tři pardubičtí studenti se účastnili Mekky StartUpů - letošního Pioneers Festivalu

09.06.2015 21:41

29. května, Vídeň Mladí programátoři se svými projekty, investoři se svými milióny a zavedené firmy hledající zajímavé nápady se potkali poslední květnový víkend v císařském paláci Hofburg ve Vídni. Proběhla zde letošní největší evropská akce zabývající se technologickými startupy Pioneers Festival.

Pražský business inkubátor TechSquare zorganizoval za peníze sponzorů tzv. Czech Pioneers Bus - autobus, plný mladých lidí rozjíždějících svůj vlastní business, kterým předal vstupenky na Pioneers Festival. Místo v autobuse získají každý rok pouze ty nejlepší projekty, které se v Česku zrodí. Letos přišel TechSquare s novinkou a rezervoval 3 místa pro nadějné středoškoláky. Všechny 3 „volňásky“ putovaly do Pardubic na soukromou Střední školu informatiky a ekonomie DELTA, kde se po nich jen zaprášilo.

Nominování na Pioneers Festival byli:

• Pepa Gajdůšek ze druháku – vítěz letošního Google CodeIn, StudNETu a krajského kola soutěže MŠMT v programování – programovací jazyky,
  • Honza Tužil ze třetího ročníku – vítěz krajského kola soutěže MŠMT v programování – webové stránky a
  • Daniel Krejčí z prváku – 3. místo na letošním JuniorInternetu (už v prváku s vlastním projektem!!!).

Honza Tužil nakonec nominaci vzdal, a tak přišla řada na náhradníka, dalšího prváka Filipa Bartůšku (asi největšího borce na programování z prvního ročníku).

Filip Bartůška a Daniel Krejčí na Pioneers Festivalu Startup projektů ve Vídni Filip Bartůška a Daniel Krejčí na Pioneers Festivalu startup projektů ve Vídni. Foto: archiv DELTA škola

Účastníci strávili v bývalé residenci rakouského císaře dva dny plné přednášek, prezentací a ti nejúspěšnější i obchodních jednání. „Velice mne zaujal projekt Oclulus Rift, který se snaží propojovat reálný a virtuální svět. Myslím, že má velkou budoucnost především v počítačových hrách, ale může velice pěkně fungovat i jako učební pomůcka,“ popisoval Filip Bartůška. Dana Krejčího zase zaujala přednáška Hire & fire (zaměstnat a vyhodit). „Steli Efti se zde podělil o osobní zkušenost, jak musel propustit polovinu svého týmu – svých kamarádů, protože jejich část firmy už nevydělávala. Brutální, ale ve startupech to tak prostě chodí.“ Zajímavé bylo i představení umělé inteligence IBM se jménem Watson nebo představení Smart shoes „chytrých bot“, které mají zabudovanou GPS-ku, měří rychlost, krokovou frekvenci a spoustu dalších věcí. Zkrátka každý si vybral, na co měl chuť.

Pioneers Festival - přednáška o BitcoinechPioneers Festival 2015 Vídeň - přednáška o Bitcoinech. Foto: archiv DELTA škola

A jak kluci Pioneers Festival hodnotili?

Daniel Krejčí: „Bylo to supr. Náramně jsem si to užil. A je to pro mne další motivace k intenzivnějšímu studiu angličtiny.“

Filip Bartůška: „Nejzajímavější výlet mého života.“

Od Pepy jsem vyjádření nesehnal. Je teď na předávání cen v Silicon Valley.

Partneři TechSquare

A kdo jsou partneři business inkubátoru TechSquare, kteří umožnili účast na letošním Pioneers Festivalu?

• Equa Bank,
  • Adastra,