Studenti z pardubické školy DELTY zavedli e-learning na ZŠ v Prachovicích

29. 11. 2013

To, co si nechají některé softwarové firmy tvrdě platit - vytvoření elektronického a internetového výukového prostředí ve škole - , dokážou v rámci praktických cvičení studenti naší střední školy taky.

Na pardubické střední škole informatiky a ekonomie DELTA se studenti učí spravovat také e-learningový server Moodle. V rámci studentské firmy eDELTA pomohli se zavedením e-learningu do výuky svým mladším spolužákům ze základní školy v Prachovicích. "Na našem školním serveru jsme prachovické základce založili e-learningový server a provedli jeho základní nastavení. Vytvořili jsme strukturu kurzů podle jejich zadání a založili všechny uživatelské účty. Celá práce nebyla nijak zvlášť náročná," řekl Tomáš Kačaras, student třetího ročníku oboru Informační technologie.
Zpřístupnění výukových materiálů přes internet vidí v současnosti na základní škole v Prachovicích jako velmi zajímavý doplněk k tradiční prezenční výuce. Do budoucna však bude pravděpodobně dále nabývat na významu a časem se může stát třeba i plnohodnotnou alternativou k prezenční formě vzdělávání. "V současné době jsme ve fázi přípravy studijních materiálů a plnění kurzů. Někteří učitelé našli v e-learningu zalíbení. Už se těšíme, až si to poprvé vyzkouší i naši žáci," podělila se o zkušenosti se zaváděním moderní výuky ředitelka školy Jitka Holasová.

Základní škola v Prachovicích není první

Prachovická základní škola je již třetí školou, kde studenti z DELTY se zaváděním e-learningu pomáhali. V současné době pracují na dalších dvou školách. "V minulém roce jsme zavedli e-learning na základní škole Polabiny Prodloužená, letos jsme jim ještě pomáhali s přechodem na nový školní rok," dodal student Kačaras. Pomoc se zaváděním Moodlu nabízejí i dalším školám.

e-learning pomáhá i rodičům

Rodičům se e-learning také líbí. Mohou se snadno podívat, co se jejich děti ve škole učí. "Když jsem se dříve zeptala, jaké má syn domácí úkoly, nikdy žádné neměl. Teď je mohu najít každý den na stejném místě v Moodlu. Moodle nám pomáhá i při nemoci. Můžeme se doma podívat, co se ve třídě dělo," pochvaluje si nové možnosti maminka třeťáčka ze ZŠ Polabiny Prodloužená.

Studentská firma e-DELTA

Práci studentů pro školy i jiné firmy zastřešuje studentská společnost e-DELTA, která na škole vznikla v minulém roce. Je obecně známo, že jakmile má výuka okamžité praktické výsledky, studenti ji daleko lépe přijímají. "Naše obory se dobře doplňují, studenti z informačních technologií pracují na menších IT zakázkách a ti z ekonomického oboru připravují zákazníkům faktury, vedou účetnictví, mzdy a podávají daňové přiznání. Pánové informatici jim za tyto služby samozřejmě platí," řekl s úsměvem ředitel školy Jiří Formánek.

Tiskovou zprávu převzal deník Právo 3.12.2013