Adventní výlet do Bratislavy

20.12.2013 08:31

Vánoční Bratislava

Tradičně se pardubičtí studenti střední školy DELTA spolu s vyučujícími vypravují za vánoční atmosférou do různých metropolí Evropy. Letos padl los na hlavní město Slovenska, Bratislavu.

Vedoucí zájezdu Markéta Bičíková zvolila za dopravní prostředek vlak a svého rozhodnutí nelitovala: „Mám radost, že cesta tam i zpět proběhla bez problémů, byla rychlá a pohodlná a hlavně mě těší, že jsme nikde nikoho nehledali a neztratili.“

Prohlídka města

Do Bratislavy dorazili výletníci v deset hodin dopoledne, a tak bylo dost času na prohlídku pamětihodností, nákupy i ochutnávku dobrot. „Připravila jsem se už doma. Nastudovala jsem, co bychom mohli vidět a vypracovala plán prohlídky města i s výkladem,“ vysvětluje odborná průvodkyně a zástupkyně školy Jitka Buhrová.

Studenti se po tříhodinovém sezení ve vlaku rádi prošli k Bratislavskému hradu a ani studený vítr jim nezabránil pokochat se krásným výhledem na město a ještě krásnějším výhledem na Most SNP, který se svou délkou 403,8 m a šířkou 21 m patří k dominantám Bratislavy. Pohled vybízel přímo k „povinnému“ focení.

Studenti střední školy Delta v Bratislavě - Most SNP

Další významné památky a zajímavosti, které výprava zhlédla, byly gotický Dóm svatého Martina, Kapitulská ulice, Michelská věž, Panská a Laurinská ulice, kde zaujaly tři zajímavé sochy. První z nich byla drobná gotická plastika Posměváček, zobrazuje prý čůrajícího chlapečka, co se chtěl podívat, jak jede král, další socha Čumil byl škodolibě se tvářící vítěz sázky o děvče a třetí postavou byl Schöner Náci, zpodobňující reálnou postavu bratislavského podivína ve fraku, cylindru, který chodil s hůlkou po městě a dámám dával květiny.

Vánoční nálada

Po prohlídce města paní učitelky vyhlásily rozchod, a tak se každý mohl libovolně nadýchnout vánoční atmosféry na Hlavním náměstí a na předvánočních trzích si mohl vybrat z velkého množství různých dobrot a horkých nápojů, které patří k vánoční tradici. Ti, kdo ještě neměli nakoupené všechny dárky, mohli využít služby velkého nákupního centra Eurovea. Když se blížil večer, rozezněly se náměstím koledy a atmosféru podtrhlo slavností osvětlení.

Studenti střední školy Delta v Bratislavě

„ Nejvíc se mi líbilo, že městem nechodili unavení a nervózní lidé, ale všichni byli milí a usměvaví. V tom byla atmosféra jiná než u nás v Čechách,“ hodnotil výlet celkově David Toman z 3.A a jeho kamarád z 3.B Tomáš Kačaras ho doplnil: „ Nejlepší bylo, že v ulicích Bratislavy bylo husto krásnejch holek.“ „Jsem ráda,“ uzavřela hodnocení výletu Markéta Semerádová z 3.A, „ že jsme si mohli vydechnout a načerpat klid a adventně se naladit, což v běžném školním blázinci není možné. Teď už se těším na Vánoce a navíc jsem stihla i koupit něco rodičům.“

Fotogalerie - vánoční Bratislava

Vánoční Bratislava1