Stříbro z 12. ročníku mezinárodního Robotického dne putuje do Pardubic

15.06.2015 21:13

Stříbro z 12. ročníku mezinárodního Robotického dne putuje do Pardubic

13.-14. června, Praha Tým našich studentů: Tomáš Mayer, Jakub Slanina a Ondra Sokol skončil stříbrný na 12. Mezinárodním robotickém dnu v nabité konkurenci. Jejich robot se jmenoval "Praefectum".

O víkendu zvalo počasí spíše do přírody, ale techničtější typy jej mohly strávit na 12. Mezinárodním robotickém dnu, který již tradičně pořádala Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a spolek Robonika.

Mezinárodní zastoupení

Do soutěže se přihlásilo 85 robotů ze 7 zemí a předvádělo je přes 130 soutěžících. Soutěžilo se v 8 různých soutěžích, od jednoduchých pro začátečníky až po náročné pro ostřílené borce.
Kluci soutěžili v jedné z nejprestižnějších soutěží Ketchup House. „Úkolem našeho robota je během 3 minut nalézt na hracím hřišti co nejvíce plechovek kečupu a dopravit je do vlastního domečku,“ popsal jednoduše soutěž Ketchup House Jakub Slanina. Zas tak jednoduché to ale není. Robot musí být zcela autonomní. To znamená, že musí činit spoustu vlastního rozhodování, kam se vlastně vydat, bez jakéhokoliv zásahu zvenčí. „Soutěžili jsme navíc v kategorii KIT, takže jsme byli omezeni i volbou součástek, které jsme mohli na našeho robota použít,“ dodal Tomáš Mayer.

Druhé místo bylo opravdu kvalitní

Letošní vítěz Ketchup House využil skulinku v zadání. Místo toho, aby se robot rozhlížel a skutečně se snažil hledat plechovky, projel vždy co nejrychleji pevně danou cestu a shrnul vše, co na ní bylo. Takovému řešení se opravdu konkurovat nedalo. „Robot kluků ale sklidil zasloužený obdiv i ostatních soutěžících. Měli ho navržený velice hezky a čistě naprogramovaný,“ pochválil studenty Pavel Kycl, který vede kroužek robotů na škole DELTA. „Kluci mě velice příjemně překvapili. Myslím, že mají velké šance i v příštím ročníku RoboRave,“ dodal Kycl, který připravoval české finalisty posledních 3 ročníků celosvětové robotické soutěže.

Náš soutěžní tým zastupovali v Praze Tomáš s Jakubem, protože Ondra dal v sobotu přednost účasti na Hackathonu v Microsoftu. Přišel však kluky povzbudit alespoň v neděli na finálové boje.

Děkujeme za krásnou reprezentaci školy, klukům moc blahopřejeme a držíme pěsti do dalších soutěží.

Diplom - 2. místo pro Jakuba Slaninu a Tomáše Mayera

Tomáš s Jakubem dolaďují poslední drobnosti v programu.

Začíná homologace robota