Přihlášky na střední školu - Jak na ni?

08.02.2017 09:58

Vzhledem k množícím se dotazům ohledně vyplňování přihlášek k nám na školu, přinášíme odpovědi na nejčastější z nich.

Potvrzení od lékaře (lékařský posudek): „Je nutné mít na přihlášce vyplněné potvrzení od lékaře?“

Na náš obor 18-20-M/01 není. Obecně platí dle vyjádření MŠMT (1. strana, otázka č. 6): „Do tiskopisu přihlášky pro daný obor vzdělání se lékařský posudek doplňuje jen v případě, kdy se uchazeč hlásí na obor vzdělání, u kterého jsou podmínky zdravotní způsobilosti uchazeče ke vzdělávání stanoveny nařízením vlády č. 211/2010 Sb.. V tomto nařízení najdete jednotlivé obory v přílohách - je tam asi milión různých tabulek, takže je trošku obtížné se v tom zorientovat. Ty tabulky však mají sloupeček „Zdravotní omezení podle přílohy č. 2 ...“, ve kterém je jedno nebo více čísel odkazující na další tabulku s různými onemocněními a zdravotními obtížemi. Důležité je, pokud zde váš obor není uveden vůbec nebo je v kolonce uvedeno č. 28, tak žádné potvrzení od lékaře nepotřebujete.

„Dvojitá“ přihláška: „Je možné dát na jednu školu na jeden obor obě přihlášky?“

Ano. Pokud škola vyučuje podle dvou školních vzdělávacích programů (ŠVP) (i když v tom samém oboru), je možné dát jednu přihlášku na jeden školní vzdělávací program a druhou na druhý.

Na stránkách Ministerstva školství leží dokument „Informace pro přijímání na střední školy a konzervatoře ve školním roce 2016/2017“, ve kterém se píše (konkrétně str. 8, 2. odrážka pod nadpisem B. Odevzdání přihlášek a vyzvednutí zápisových lístků)„Uchazeč: Může uplatnit v 1. kole až dvě přihlášky na dvě různé SŠ, nebo na jedné SŠ dvě přihlášky na dva různé obory vzdělání, případně na zaměření podle školního vzdělávacího programu.

Naše škola učí jediný obor: 18-20-M/01 ve dvou školních vzdělávacích programech (ŠVP):

• Správce informačních systémů,
  • Internetový marketing.

Tzn. skutečně můžete k nám podat obě přihlášky na jediný obor 18-20-M/01 Informační technologie, jednu na ŠVP Správce informačních systémů a druhou na ŠVP Internetový marketing.

Některé základní školy pomáhají uchazečům tím, že jim přihlášky tisknou z jejich informačního systému. Tento systém však má v sobě chybně nastavenou kontrolu, že není možné vyplnit stejný obor (i když pod dvěma různými ŠVP) na stejné škole. Jako řešení pak doporučujeme, aby škola vyplnila pouze jednu kolonku a druhou nechala volnou. Tu druhou pak vypište ručně.

Termín podání přihlášky a termíny přijímacích zkoušek

O proti předchozím letům posunulo MŠMT termín podání přihlášky už na 1. března 2017. Pokud budete přihlášku posílat poštou, rozhoduje datum na razítku.

Další obecné informace o přijímacím řízení od MŠMT jsou ZDE.