Návštěva lycea Emila Combese ve francouzském Pons

13.11.2013 22:49

Návštěva lycea Emila Combese ve francouzském Pons

Minulý týden jsme navštívili naši partnerskou školu Lyceum Emila Combese ve francouzském Pons. Využili jsme servisní cesty našich kolegů z Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT a dvou volných míst v jejich voze. Seznámili jsme se s týmem francouzských studentů a jejich učitelů, kteří pracují na projektu, a domluvili jsme podrobnosti spolupráce a především jejich jarní návštěvy na naší škole.

Plánované výměny

Od 2. dubna budeme po deset dní hostit 10 francouzských studentů s jejich učiteli Fredericem, Julií a Kattie. Následující rok zase našich 10 studentů stráví 10 dní ve Francii. Po dva roky budeme společně pracovat na projektu detekce kosmického záření a především se spolu bavit o každodenních problémech. Jako komunikační nástroj jsme zvolili Facebook a jazyk Angličtinu. Kdo si troufne na komunikaci face2face, může zkusit i Skype. Myslím, že pro velkou většinu bude zajímavým překvapením, jak zní "francouzská" angličtina. :-)

Zážitky z cesty

Z Pardubic do Pons je to téměř 1650 km, takže jsme v autě strávili celkem 4 dny. Přestože počasí bylo mírně řečeno nevlídné, stálo to za to. Francie je nádherná země se spoustou starobylých památek a Francouzi jsou velice slušní až galantní. Kdokoliv, komu přidržíte dveře, řekne "Merci, monsieur" (děkuji, pane) a to je prostě příjemné. Po cestě jsme viděli katedrály v Remeši a v Metz - obě skutečně překrásné. Prohlídli jsme si městečko Pons, navštívili ochutnávku vín a měli další bohatý kulturní program. Pro gurmány: místní sýry, víno a vůbec celá francouzská gastronomie je opravdu zážitek.

Kdo jste snad dosud váhal, zda se zapojit do projektu, rozhodně neváhejte. Je se na co těšit.

Zde: http://www.sudouest.fr/2013/11/11/un-projet-unique-au-lycee-emile-combes-1225425-1491.php je odkaz na článek z místního časopisu (kdo si chce procvičit francouzštinu :-)).

Paní učitelka Ragoubi nám článek přeložila. Je vidět, že se v psaní tiskových zpráv držíme ještě hodně při zemi :-). Že by ten projekt byla zase taková bomba?!?

překlad:

Unikátní projekt na Gymnáziu Émile-Combe

Pod fotografií – Vědci diskutují v angličtině o detekci kosmického záření
Gymnázium Émile-Combe z Pons je zapojeno do projektu, který je ve Francii unikátní. Fabrice Piquemal, ředitel výzkumu Národního centra pro vědecký výzkum a ředitel modanské podzemní laboratoře, v úterý oznámil, že se gymnázium od nynějška nachází v čele vědeckého výzkumu.

V rámci projektu Comenius, který umožňuje spolupráci různých evropských škol, bude Frederique Pean, profesor fyziky a chemie, se svými žáky pracovat na detekci kosmického záření. Pozorování budou provádět spolu se svými protějšky z Pardubic v České republice. K tomu jim budou sloužit přístroje instalované v červnu na střeše gymnázia.

V tuto středu se setkali s Fabriciem Piquemalem Jiří Formánek, ředitel střední školy a iniciátorka projektu Jitka Svobodová, která dohlíží na tento program v České republice. Došlo k instalování a seřízení detektorů kosmického záření. Náklady za tento úkon činily 18 000 euro a byly uhrazeny z participativního rozpočtu kraje.

Jednání byla vedena v angličtině. Ve stejném jazyce bude docházet k výměně informací mezi studenty obou škol a mladými vědci obou zemí. Budou moci využívat sebrané informace, vytvořit grafiku, pracovat na síti a sdílet výsledky svých sledování. Na podobném projektu budou spolupracovat i Kanaďané, Angličané, Rumuni, a Slováci. Tímto projektem se ponské gymnázium staví mezi nejvýznamnější školy a Fabrice Piquemal dodává: „Tímto projektem spouštíme poselství spolupráce a přátelství mezi různými zeměmi. Chceme mladé milovníky vědy a poznávání nadchnout pro vědu a výzkum. Vědci musí také vyjít z laboratoří, naslouchat a odpovídat na otázky a srozumitelně vysvětlovat svou každodenní práci.“

Nepochybně se milovníci vědy díky tomuto skvělému projektu budou moci bez váhání obracet na Gymnázium Émile- Combe v Pons.

Návštěva ve francouzském Pons

Katedrála v Metz

Kolega Frederic předstírá zamyšlení :-)

Výhled z věže v Pons