Lyžák 2017 Velká Úpa

01.02.2017 13:42

Lyžák 2017 Velká Úpa

Aby se lyžák skutečně vydařil, musí se sejít spoustu věcí. Letos to klaplo naprosto všechno.

Ideální počasí

Naše hory v posledních letech neoplývaly zrovna velkým množstvím sněhu, ale čas od času se skutečně zadaří. Letos bylo nasněžíno už od začátku lyžáku a první dva dny bylo sluníčko. Konečně po x letech vyšlo počasí naprosto ideálně. Zmrzlý podklad a na tom 30 cm uježděného prašanu poskytovalo luxusní podmínky pro výuku jízdy na snowboardu - žádné promáchané rukavice, žádné naražené zadky z ledových ploten, prostě paráda. Člověk by řekl, že lepší už to být ani nemůže, ale mohlo. Od středy totiž začalo poměrně hustě sněžit, což bylo pro snowboarďáky-začátečníky pravým požehnáním. Mělo to dvě zásadní výhody: sníh byl daleko pomalejší a tak se nemuseli bát pustit to přímo z kopce a tolik "nezavírat" oblouky a když už spadli, bylo to jako do peřin. Zkrátka sněhové podmínky se měnily přesně podle našich potřeb.

Vyplňte alternativní text "Azúro" na horách. Takovéhle počasí už jsme nezažili snad pět let. | Foto: Petr Zerzán

Talentovaní studenti

Každý rok jede na lyžák několik studentů, kteří se tam chtějí naučit jezdit na prkně. To je samozřejmě naprosto v pořádku a od toho tam my učitelé jsme. Ale přeci jenom strávit 5 dní na horách zvedáním "padlých andělů" a vysvětlování pořád těch samých věcí, není až tak úplně zábavné. :-) Letos jelo 6 začátečníků. Během prvního půldne se všichni naučili oblouk na obě strany a druhý den už všichni uměli navazovat oblouky. Oni za to asi nemohli, ale musím říct, že s takhle talentovanou skupinou jsem se ještě nikdy nepotkal. Prostě klobouk dolů.

Video sestříhal Jakub Tesařík z 1.B, za což mu patří velký dík. Zdrojová data dodali snad všichni studenti. Největší dík však patří Karlu Koudelkovi za jeho záběry ze sáňkařské dráhy.

Slušní, dochvilní, zkrátka úžasní...

Ještě jsem snad nezažil lyžák, kde bychom nemuseli řešit aspoň malilinkatý prohřešek, nějakou nekázeň a podobně. Letos jsem to zažil. Studenti byli tak vzorní, že plnili naše přání snad ještě dřív, než jsme je vyslovili, všude byli včas na nikoho se nemuselo nikde čekat, prostě fakt paráda. Každý rok dáváme hříšníkům vždy službu na příští den, která shání opozdilce a dělá drobné práce. Letos nebylo koho vybrat. Buď jsou ti studenti rok od roku lepší a lepší a nebo jak stárnu, tak hluchnu a slepnu. :-)

Buď jsou ti studenti rok od roku lepší, nebo už hluchnu a slepnu. - Po dojezdu sáňkařské dráhy v Jánských Lázních. | Foto: Petr Zerzán Buď jsou ti studenti rok od roku lepší, nebo už hluchnu a slepnu. Dojezd sáňkařské dráhy v Janských Lázních. | Foto: Petr Zerzán

Skvělý program a skvělí kolegové

Lyžák byl také tak skvělý díky mým kolegům. Nad lyžařskými dovednostmi Pepy Hájka (jeho fun-carvingem) zůstává skutečně rozum stát - je to jak z instruktážního videa. Hlubokou poklonu také musím vyseknout před hlavním organizátorem celého lyžáku Petrem Zerzánem. Program byl našlapaný k prasknutí a úplně skvělý (počínaje přednáškou horské služby na téma "Vaše blbost=naše práce" přes sjezd na nejstarší sáňkařské dráze až po ježdění ve třech různých střediscích: Velká Úpa, Pec a Jánské Lázně). Samozřejmě musím pochválit i jeho lyžařské umění a to především saltíčko poslepu, při kterém si konečně krásně odblokoval záda.

Sáňkařská dráha Jánské Lázně Sjezd nejstarší sáňkařské dráhy v ČR - Janské Lázně | Foto: Petr Zerzán

Je mi až hanba takhle chválit, ale oni si to všichni opravdu zaslouží.

Kompletní fotodokumentace je ZDE.