Future Port Prague 2017

8. 9. 2017

Praha, 8.9.2017: IT společnosti naše studenty tak trošku rozmazlují, a tak jsme od Microsoftu, IBM a Bridge Academy dostali volné vstupenky na největší vizionářskou akci ve střední Evropě - Future Port Prague.

Volňásky na Future Port Prague 2017

Prváci byli zrovna na adaptačním kurzu, tak jsme vybírali zájemce pouze z vyšších ročníků. I tak jela více než třicítka našich studentů se podívat do Prahy, kam směřuje naše budoucnost. A jelikož jsem u toho výjimečně nemohl být, poprosil jsem Míru Vargu ze třeťáku (starého harcovníka všech možných i nemožných konferencí), aby o tom napsal kratičkou reportáž. Tak tady ji máte.

Future Port Prague: Zpátky do budoucnosti

Tesly, roboti, drony, kyborgové a spousta dalších futuristických vynálezů byly včera k vidění na Pražské tržnici, kde se konala největší vizionářská akce ve Střední Evropě, Future Port. A naši studenti u toho nemohli chybět.

Když za námi přišel pan ředitel s dotazem, kdo by se chtěl podívat na festival plný futuristických technologií, zvedl se ve třídě les rukou. Zhruba polovina třídy chtěla vidět, co na následujících několik let bude ovlivňovat odvětví technologií, jaké trendy se budou tvořit a na čem všem technologické firmy už teď tvrdě pracují, aby nám zajistili lepší budoucnost.

Splněný sen každého ajťáka

Celý den se na Future Portu něco dělo. V jedné části byla za sebou vyskládána elektroauta značek jako jsou BMW, Nisan anebo Tesla. O kus dále zase elektrokola, motorky, drony, rozšířená realita, virtuální realita… prostě vše, co si dokážete představit.

“Mohl jsem si vyzkoušet Samsung Gear VR, což je headset pro virtuální realitu od Samsungu, a byla to paráda. Zažil jsem závod na lodích, jako kdybych tam doopravdy byl. Bylo to hustý.”

Chytrá auta Tesla na Future Port Prague 2017

Snad každý, koho znám...

Fascinující pro mne bylo, že jsem na Future Portu potkal snad úplně každého, kdo alespoň trošku figuruje v české IT, marketingové a startupové scéně. Byl jsem kousek od stánku s občerstvením a slyšel jsem známý hlas pořadatele českého Marketing Festivalu, Jindry Fáborského. O kus dál si dával jídlo Petr Mára, který úspěšně evangelizuje chytré technologie na svém YouTubovém kanálu. Potom jsem zahlédl Pavlínou Louženskou, bývalou marketingovou ředitelku ZOOTu, nyní vedoucí produktu a inovací v agentuře 2FRESH. Nechyběli ani známí z Microsoftu, Googlu ani pražského TEDxPrague. Prostě snad celá Praha se sjela na jedno místo, na Pražskou tržnici.

Kyborg, Hyperloop a budoucnost technologií

Největším lákadlem, pro mne osobně, byly přednášky. Celý den se na hlavním pódiu měnili lidé, kteří doopravdy mění svět. Byla tam kupa neuvěřitelných prezentací, o které se chci s vámi podělit.

Neil Harbisson: Renesance lidstva z pohledu kyborga

Asi nejočekávanější řečník celého dne. Neil Harbisson. Od narození nevidí barvy, vidí jen ve stupních šedé a dokázal na své prezentaci ukázat, jak složité je s tímto žít. Nevidí barvy vlajek, barvy květin, ale ví, že barvy jsou kolem něj. Rozhodl se implantovat do mozku anténu, která mu překládá všechny barvy do zvukových vln, dle kterých on dokáže poznat barvu.

“Já nerozlišuji černé a bílé lidi. Já jen vím, že někteří lidé mají temnější odstín oranžové a jiní zase světlejší odstín oranžové. Všichni jsme oranžoví, mění se jen odstín,” byla asi nejzajímavější myšlenka vztažená k současné problematice světového rasismu. Neil popsal celý svůj příběh a uvedl, že se chystá sám sebe vylepšit ještě o jednu technologii. Zabuduje si do čela čelenku, která mu bude říkat, kolik je hodin.

Bibop G. Gresta: Jak reálný je Hyperloop v našich zemích?

Osobně, ani bych nespočet, kolikrát se na Future Portu zopakovala jména jako Elon Musk, Tesla, SpaceX a podobně. Je vidět, že tyhle společnosti opravdu mění svět a Elon k tomu před lety pomohl náčrtkem futuristického transportního způsobu, který nazval Hyperloop.

Ve zkratce se jedná o sofistikované “potrubí”, ve kterém se mohou kapsle s pasažery pohybovat v rychlosti několik stovek kilometrů v hodině. Koncepce je taková, že do několika minut můžete být z Prahy třeba v Londýně, Paříži atp.

Bibop však založil první firmu, která si vzala koncept Elona Muska a začala na něm reálně pracovat. A můžu říct, že to mají doopravdy promakané. Celá jeho prezentace se nesla v neuvěřitelném duchu, kdy představoval jednu fascinující informaci za druhou. Odkryl i princip, jak Hyperloop funguje, co se stane v případě zemětřesení anebo, jak mají řešené kapsle z pohledu pasažéra.

Vše zakončil seznamem zemí, kde se v nejbližších letech začne stavět. A dobrá zpráva - je mezi nimi i Česko.

Jan Mühlfeit: Odemykání technologického a lidského potenciálu ve 21. století

Upřímně: na Honzovi mě baví, že většinou mluví na úplně jiné téma, než je avizováno v programu. Nejlepší na tom je, že to nikomu nevadí. A na ospravedlněnou – o technologiích trošku mluvil.

Honza, bývalý prezident Microsoftu pro Evropu, popisoval především důležitost tzv. stavu flow, který nám pomáhá se bezprostředně soustředit na problém a naši práci, dává nám pocit srovnatelný s braním drog a pomáhá nás (pokud jej používáme správně) odlišit od ostatních. Na přednášce nechyběly ani reference na zajímavé studie, (jak už je u Honzy zvykem) řada přirovnání ze sportu a jeho neuvěřitelné nadšení.

Co mě na jeho přednášce asi nejvíce zaujalo, bylo sdělení: “Technologie nemění to, co děláme, ale jak to děláme.” A je to svatá pravda.

Závěrem

Byl to neuvěřitelný den. Velké díky určitě patří organizátorům ze společnosti Etnetera Group, která odvedla fantastickou práci. Chtěl bych také poděkovat společnostem IBM, Microsoft a BridgeAcademy, které zajistili volné vstupenky pro studenty naší školy. Celý den jsem si užil a mockrát děkuji za tuhle zkušenost.

Miroslav Varga