Francie - poslední den a návrat

18.04.2015 21:23

Francie - poslední den a návrat

Poslední den jsme se již psychicky připravovali na cestu zpět. Dopoledne jsme se ještě byli podívat na výuku Francouzů a musím říct, že jsem zažil hned dva šoky. Tak zaprvé jejich matematika byl neskutečný masakr: ve třetím ročníku probírali integrály - to, co se u nás bere například v prváku na technických vysokých školách. Druhý šok byl, když jsem se ptal na jejich výuku informatiky. Přišlo mi totiž, že to tak úplně neumí. Vůbec nemají předmět zaměřený na informatiku, pouze ve svých 14ti letech mají 6 hodin výuky ICT - zbytek se prý každý naučí sám. Nejsem si jistý, kdo má pravdu. Tajně doufám, že já.

Odpoledne jsme měli volno - čas na sbalení, případné nakupování a přípravu na večerní párty. V sedm vypukla párty a docela se vydařila. Konala se v jejich školním klubu - moc pěkně zařízeném. Francouzi připravovali veškeré občerstvení a i Frederic (učitel) ukuchtil výborný slaný koláč. V půlce přišel i pan ředitel Philippe Donatie, který ten den jel do Paříže a zase zpátky. Opravdu jsem obdivoval jeho hrdinství a profesionalitu, po 1000km za volantem by mne skutečně nikdo na žádnou párty nedostal ani párem volů. Bylo to od něj velice milé. Předali nám drobné dárky - "pamětní desku" s názvem projektu (kterou dělali jejich učni - při škole je i učiliště) a projektová trička. Pak se šlo ještě na "one drink" do hospody na náměstí. Toho jsem se tedy trošku obával, ale skutečně zůstalo pouze u toho jednoho drinku a pak se šlo spát.

Druhý den ráno jsme se u školy všichni rozloučili. Moc se nám nechtělo a trošku nám bylo líto, že už to všechno končí. Měli jsme ještě hodinku na nákup sýrů a dalších drobností v E. Leclerc a už jsme vyrazili. Studenti nás přemluvili, abychom to vzali ještě přes Paříž. Je překrásná, bohužel je naprosto vyloučené si ji prohlídnout za 30 minut, které jsme na to měli. Takže jsme aspoň vylezli před Eiffelovkou, udělali pár fotek a zase jeli. I tak nás Paříž stála 3 hodiny času, protože v pátek večer se dostat ven z města je naprostá šílenost. Ale i tak to stálo za to.

A pak už jenom 15 hodin v autobuse a byli jsme doma.

Francie byla úžasná. Příjemní, přátelští lidé, nádherná kultura, krásná architektura a nádherné moře.

Fotogalerie - návrat z Francie

Určité integrály ve 3. ročníku na střední... Tak to byl teda šok.

Matika byla fakt masakr, ale zase nemají vůbec ICT.

Závěrečná párty ve Francii.