Francie - den 4.

09.04.2015 23:15

Francie - den 4.

Výzkumné centrum CENBG

Naše cesta do Bordeaux začala v 8:00 ráno před školou. Nastoupili jsme do autobusu a společně vyrazili. Do výzkumného centra jaderné a částicové fyziky CENBG jsme se dostali těsně před půl desátou. Prohlídka začala opravdu zajímavou přednáškou amerického profesora o fyzice částic. Zajímavý byl jak obsah tak i překvapivě srozumitelná angličtina. Potom jsme si šli prohlédnout jednotlivá zařízení. Nejzajímavější byl přístroj, kterým jsou vědci schopni ověřit stáří vína (dle izotopu Césia 128).

Prohlídka Bordeaux

Po prohlídce centra jsme již byli všichni pěkně hladoví. V autobuse jsme si od rána vezli velký chladicí box s oběděm. Byli v něm sendviče a nějaké drobnosti. Naobědvali jsme se na parkovišti před jednou ze tří univerzit, které v Bordeaux jsou. Do centra města jsme jeli tramvají - a koupit lístky byl docela zážitek. (Automat na jízdenky byl výdobytkem moderní technologie a i francouzský učitel fyziky Frederic tam kupoval jízdenky asi čtvrt hodiny.) V centru byl hodinový rozchod, kdy jsme se prošli po náměstí a prohlédli si některé památky. Pak zase tramvají zpátky na parkoviště a zpět do Pons.

Zítra jedeme na prohlídku jaderné elektrárny a odpoledne na prohlídku francouzského venkova.

Bordeaux

Je se svými více než třemi sty tisíci obyvatel deváté největší město ve Francii, plné mladých lidí. Jsou zde tři univerzity. Jeho historie sahá až do 3. století před naším letopočtem, kdy zde leželo město Burdigala. Díky tomu má skutečně obrovské historické jádro, které se rozprostírá několik kilometrů podle řeky Garonny.

Fotka 1

Fotka 2